Anadolu’nun Biyoyakıt Bitkileri 15 Ülkenin Üreticilerine Anlatılacak

68

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır: “Her geçen gün yenilenebilir enerji kaynakları önem kazanıyor. Düzenlediğimiz eğitim programında da bitkilerden enerji üretimiyle ilgili bilgileri paylaşacağız.”

Antalya Ticaret Borsası ve Tarım Orman Müdürlüğü iş birliğinde, İngiltere, ABD, Fransa, Avusturya başta olmak üzere 15 ülkeden katılımcılara biyoyakıt bitkiler anlatılacak.

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, yaptığı açıklamada, Anadolu’nun bitki çeşitliliği bakımından zengin bir bölge olduğunu belirtti.

Birçok alanda kullanılan bitkilerden bazılarının enerji üretiminde değerlendirildiğini aktaran Çandır, “Her geçen gün yenilenebilir enerji kaynakları önem kazanıyor. Düzenlediğimiz eğitim programında da bitkilerden enerji üretimiyle ilgili bilgileri paylaşacağız. Üreticiye yol gösterici bir eğitim olacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çandır, eğitimlerin 20-28 Mart’ta gerçekleştirileceğini, üniversitelerden akademisyenler tarafından enerji bitki yetiştiriciliği, biyokütle enerji potansiyeli, elektrik piyasasında yenilenebilir enerji yatırım uygulamaları hakkında bilgi verileceğini kaydetti.

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca da çevrim içi olarak düzenledikleri eğitim programının 15 ülkeden katılımcının yer alacağı uluslararası etkinlik olduğunu bildirdi.

Biyoyakıt üreten çiftçiler ile bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilerin, çiftçi eğitim ve yayım faaliyetlerinde bilgileri kullanmak isteyen mühendislere kadar geniş bir kitlenin eğitime katılacağını belirten Karaca, şunları kaydetti: “KKTC, İran, Tacikistan, Suriye, Somali, Azerbaycan, Çad, Bulgaristan, Burkina Faso, Fransa, Ürdün, İngiltere, Avusturya, Katar, ABD’den ve ülkemizden bin 300 başvuru aldık. Tarımsal eğitimlerimize katılımın yüksek olması bizi daha çok motive ediyor. Tarımsal üretimde ihtiyaç duyulan teknik bilgiyi sektöre sunmak istiyoruz.”

Karaca, üreticiye rehberlik edecek eğitimlere devam edeceklerini kaydetti.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap