Agrilevante, Bari’de rekor sayıda ziyaretçiyle sona erdi

Uluslararası tarım teknolojileri ve makineleri fuarının yedincisi dün akşam Bari’de rekor sayıda ziyaretçiyle sona erdi. 60 ülkeden iş adamları, 50’den fazla konferans, 1.200 iş görüşmesi ICE Ajansı’nın yabancı delegasyonlarına ayrıldı. Agrilevante 2023 edisyonunu rekor sayıda katılımcıyla kapatarak tüm Akdeniz bölgesinde tarım için referans fuar olma konumunu teyit etti.

Ekim 2025’te bir sonraki fuarda buluşmak üzere

Tarla bitkileri, özel ürünler, hayvancılık ve biyoenerji alanlarında faaliyet gösteren 350 makine ve teknoloji üreticisinin katıldığı ve aralarında 20 ülkeden 50 yabancının da bulunduğu dört günlük fuar süresince 94.900 ziyaretçi ağırlandı; bu sayı Covid acil durumu nedeniyle verilen aradan önce Ekim 2019’da düzenlenen son fuara kıyasla %18 daha fazlaydı. 60’ın üzerinde ülkeden gelen yabancı ziyaretçi sayısı da bir önceki fuara göre %14 artış göstererek 4.050’ye ulaştı.

“Sürdürülebilirliği güçlendirmek için çalışıyoruz”

Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Antonio Tajani etkinliğin kapanışında yayınladığı mesajda “Hükümet Akdeniz bölgesindeki tarım potansiyeline ve bu sektördeki işbirliği fırsatlarına öncelikli bir ilgiyle bakmaktadır” dedi ve “özellikle Güney Sahili ülkeleriyle, aynı zamanda insan kaçakçılığıyla mücadelenin stratejik perspektifinde” ifadesini kullandı. “Tedarik zincirlerinin sürdürülebilirliğini ve sağlamlığını bölgesel bir perspektiften güçlendirmek ve özellikle Gine Körfezi’nden Afrika Boynuzu’na kadar uzanan geniş Sahel bölgesini etkileyen gıda krizine karşı koymak için çalışıyoruz” diye ekledi Bakan.

“FederUnacoma Başkanı Mariateresa Maschio, “Fuar, Güney İtalya’daki çiftliklere giderek daha rekabetçi ve sürdürülebilir olmaları için yeni nesil teknolojiler sunma ve aynı zamanda başta Kuzey Afrika ve Orta Doğu kuşağı olmak üzere Akdeniz bölgesindeki ülkelere daha iyi üretim standartları ve daha verimli tarım modelleri önerme misyonuna tam olarak uymuştur” dedi. Sonuçta, ICE Agency pavilyonunda düzenlenen ve 27 ülkeden resmi yabancı delegasyonlardan iş adamlarının katıldığı 1.200’den fazla iş görüşmesinin de teyit ettiği gibi, tarım makineleri pazarı Akdeniz bölgesinde büyümektedir.

agriculture

“Agrilevante Ekim 2025’te Bari’ye geri dönecek”

FederUnacoma Genel Müdürü Simona Rapastella, “Agrilevante halk açısından büyük başarıyı kutluyor” diyor ve ekliyor: “aynı zamanda sunulan teknolojilerin kalitesini, bu günleri canlandıran 50’den fazla konferans ve atölye çalışmasının içeriğinin zenginliğini, fuar kurumu ve kurumlarla olan uyumu da kutluyor. Rapastella, ‘Agrilevante’nin “geleceğin tarımının bilindiği ve planlandığı yer olduğunu” belirtiyor.

“Tarım bölgemizin tarihidir. Geleceğimizi buradan inşa etmeli ve yeni genç girişimcileri, bugün en yüksek teknolojik uzmanlığa sahip ürün ve üretim tekniklerinin bir toplamını temsil eden bu sektörde eğitim görmeleri ve uzmanlaşmaları için teşvik edebilmeliyiz,” dedi uluslararası sergiye ev sahipliği yapan Nuova Fiera del Levante Başkanı Gaetano Frulli. “Agrilevante gibi önemli bir atamayı Nuova Fiera del Levante’ye geri getirmek stratejik bir seçimdi ve uzun bir süre de öyle kalacak” diye ekledi Frulli.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap