Komşufırın, Tritordeum Ekmeği’ni Türkiye İleTanıştırdı

Doruk Group Holding ve fırıncılık markası Komşufırın, İspanyol bilim adamlarıyla birlikte geliştirilmesine doğrudan katkıda bulunduğu ve sağlıklı beslenmede çığır açacak yeni nesil doğal bir tahıl olan Tritordeum’u ve Tritordeum Ekmeği’ni, 24 Şubat Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısıyla Türkiye’ye tanıttı.  

Doruk Group Holding, tohumdan tarlaya manifestosu ile sağlıklı beslenmede çığır açacak yeni doğal tahıl Tritordeum ile tarım sektöründe yeni bir dönem başlattı. Makarnalık buğday (Triticum Durum) ve yabani arpanın (Hordeum Chilense) melezlenmesiyle üretilen Tritordeum, geleneksel ıslah teknikleriyle geliştirildi. Avrupa Birliği CPVO’suna kayıtlı yeni nesil tahıl Tritordeum ve Tritordeum ile üretilen Tritordeum Ekmeği, 24 Şubat Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısıyla Türkiye’ye tanıtıldı.

Dünya tarım sektörü ve insan sağlığı açısından inovatif bir tahıl olan Tritordeum, içeriğinde bulunan lutein, sindirilebilir gluten, cystine ve lifli yapısıyla özellikle gluten hassasiyetli kişiler, kardiyovasküler rahatsızlık yaşayanlar, göz sağlığı problemi olan kişilerin tüketimi için çok önemli bir alternatif. Tritordeum, Doruk Grubu’nun desteğiyle, doğa ananın adımlarını izleyen İspanyol bilim adamları tarafından geliştirildi.

Gluten hassasiyeti olanlar yiyebiliyor

GDO olmayan, insanların tüketimine uygun, doğal bir tahıl olan Tritordeum, aynı zamanda ekmeklik buğdaya oranla yüzde 60 daha az sindirilemeyen gluten içerdiği için gluten hassasiyeti olanlar kişiler için ideal. Buğdaya kıyasla daha yüksek lif içeriğine sahip olduğu için kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunan Tritordeum, doğal içeriğinde bulunan karbonhidratlar sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve fruktanlar sayesinde de bağırsak florasının iyi durumda tutulmasına katkı sağlamaktadır.

Tritordeum, altın sarısı rengini de aldığı ve göz sağlığında önemli bir rol oynayan, UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan, antioksidan özelliğiyle göz yaşlanmasını geciktiren Lutein bakımından çok zengin. Tritordeum ununda buğdaya kıyasla daha fazla yağ asidi/oleik asit bulunmakta, bu da kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskine karşı koruma sağlamaktadır. Yine içerisinde bulunan ve buğdaya kıyasla 3 kat daha fazla olan cystine isimli amino asitin zararlı toksinlerden vücudu arındırdığı; alkol, uyuşturucu ve sigaranın zararlarından beyin, karaciğer ve akciğeri koruduğu bilinmektedir. Sınırlı klinik bulgular, cystine’nin katarakt, kolon kanseri ve akciğer kanserine karşı koruyucu özellikte olduğunu göstermiştir.

Bir doğa mucizesine insan dokunuşu

Bir doğa mucizesine insanın küçük bir dokunuşu ve geleneksel melezleme tekniğiyle ortaya çıkan ve 1977 yılından bu yana 30 yılı aşkın süredir İspanyol bilim adamları tarafından çalışılan Tritordeum tohumunun kalitesi makarnalık buğdaydan, adaptasyon yeteneği ise bitki ıslahında gen kaynağı olarak kabul edilen yabani arpadan geliyor. Şeffaflık, izlenebilirlik, doğaya saygı, sağlık ve mutluluk felsefesi ile Tritordeum tahılı, sulama yapılmaksızın doğal yağışla yetiştirilmekte; kuraklık, soğuk hava ve kötü toprak koşullarına dayanıklılık gibi üstün agronomik özellikleri sebebiyle üretici dostu tarım ürünleri arasında gösterilmektedir.

2015 yılı boyunca 1300 hektarlık bir alanda yüzde 90 geleneksel,  yüzde 10 sertifikalı organik şekilde üretilen Tritordeum, daha çok ılıman bölgelerde yetişiyor.  Tekirdağ, Konya ve Muş’ta yer alan tohum üretim tesislerinde kapasite itibarıyla saatte 40 tondan fazla tohum üretebilen Doruk Group Holding’in 40 yıllık deneyimiyle Türkiye’ye kazandırılan Tritordeum, Doruk Grubu’nun tohumculuk markası Marmara Tohum tarafından Aydın’da üretilecek.

Hem doğal hem de organik üretim

Tritordeum, hem doğal hem de organik tarım olarak 2013 yılından bu yana İspanya, İtalya, Portekiz, Fransa ve Türkiye’de üretilmekte. Doruk Group, bu yeni tahılın tüm değer zincirinin -çiftçiler, tahıl ve tohum yetiştiricileri, değirmenler ve nihai ürün üreticileri- nezdinde izlenmesinden sorumlu olan Agrasys’in Türkiye’deki tek lisanslı temsilcisi. Kalitenin sağlanabilmesi amacıyla her bir Tritordeum tohumu özenle seçilmiş tarlalarda yetiştirilmekte. Tritordeum taneleri, lisanslı un değirmenlerinde öğütülerek,  yüzde 100 izlenebilirlik sağlanarak tüketiciye ulaştırılmakta.

Uzun yıllara dayanan AR-GE yatırımıyla yeni nesil doğal tahıl Tritordeum’u Türk tüketicileri ve Türk tarım sektörü ile tanıştıran Doruk Group Holding’in fırıncılık markası Komşufırın, ekmek sektörüne yepyeni bir tahıl kategorisi kazandırıyor.

Yeni Nesil Tahıl Tritordeum unundan yapılan Yeni Doğal Tahıl Tritordeum Ekmeği, 24 Şubat’tan itibaren tüm Komşufırın şubelerinde satışa sunulacak. Ekmeklik buğdaydan üretilen ekmeklere göre yüzde 7-8 daha fazla protein içermesi ve oleik asit ile lutein oranlarının yüksekliği ile sindirimi kolay olan Tritordeum Ekmeği, kendine özgü yumuşak aroması ve altın renkli gevrek kabuğu ile ekmek sevenlerin vazgeçilmezi olacak.

Tritordeum’un ekmek yapımının yanı sıra pek çok kullanım alanı da mevcut. Temel mineraller açısından zengin ve iyi bakteriyel floranın korunmasına yardımcı olan Tritordeum; tatlı lezzeti, hoş aroması ve kendine özgü çekici altın sarısı rengi ile fırın ürünleri, hamur işleri, makarna, pizza, paneli ürünler ve sıkma ürünlerin yapımında kullanılmaktadır.

1456330287_Tritordeum_Turkiye_Tanitim_Lansmani__1_

Hasip Gençer: “Dünya tarım sektörü ve insan sağlığı açısından inovatif bir çalışma”

CNNTürk ekonomi editörü Cem Seymen’in moderatörlüğünü üstlendiği Tritordeum Türkiye tanıtım lansmanı ve basın toplantısında, Tritordeum tahılı ve Tritordeum Ekmeği’nin tarım ve fırıncılık sektörleriyle insan sağlığına katkıları; medya mensupları, sektör temsilcileri, ünlü şefler, beslenme uzmanları ve sağlıklı yaşam konusunda fikir liderleri ile paylaşılırken, katılımcılar Tritordeum ekmeğini tatma fırsatı da buldular. Doruk Group Holding ve Komşufırın Yönetim Kurulu Başkanı Hasip Gençer, Tritordeum basın toplantısında yaptığı konuşmada, Tritordeum’un tarım sektörü ve insan sağlığı açısından inovatif bir çalışma olduğunu belirtti. Gençer, görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

“Doruk Group Holding ve Komşufırın olarak geliştirilmesine doğrudan katkıda bulunduğumuz ve bugüne kadar İspanya, İtalya, Portekiz ve Fransa’da üretilen Tritordeum’u Türkiye’ye kazandırdık. Tritordeum tahılının gelişim sürecine bir Türk firması olarak katkı vermek, Türk tarım sektörünün geleceği için ilham veren bir motivasyon olacaktır. Ayrıca yaptığımız çalışmalar sonrasında Türkiye’nin İtalya, İspanya, Portekiz ve Fransa’dan sonra Tritordeum üreten beşinci ülke olması, bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Doruk Group Holding ve Komşufırın sayesinde Türk halkının Tritordeum ile tanışacak olması, sağlıklı beslenme konusunda yeni bir dönem başlatacak. Bu nedenle Tritordeum unundan üretilecek ve Komşufırın mağazalarında satışa sunulacak olan Tritordeum Ekmeği’nin de kısa süre içerisinde sofralarımızın başköşesinde yer alacağına eminiz.”

Fulya Yapı-Endüstri Merkezi’nde yapılan toplantıda Tritordeum üretiminin ve tüm değer zincirinin izlenmesinden sorumlu olan Agrasys’in Kurucu Ortağı Pilar Barcelo katılımcılara Tritordeum’un tarihsel yolculuğuyla ilgili bilgi verirken bilim adamı ve Agrasys Araştırma Direktörü Dr. Paul Lazzeri ise Tritordeum ve gluten hassasiyeti ilişkisini anlattı. Doruk Group Holding’in tohumculuk markası Marmara Tohum’un AR-GE Müdürü Tevfik Fikret Köse Tritordeum’un entegre tarım sistemine yeni bir yaklaşım olma özelliğine değinirken, Doruk Un Genel Müdürü Gürsel Erbap ise Tritordeum’u un değirmenciliği açısından değerlendirdi.

Dilara Koçak: “karbonhidratlar dengeli beslenmenin önemli bir parçası”

Agrasys Ticari ve Teknik Müdürü Etienne Vassiliadis’in Tritordeum’un gluten hassasiyeti açısından uygulamalarıyla ilgili sunum yaptığı toplantıda Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak ise tahılların ve bu yeni ürünün sağlıklı beslenmedeki yeri ve önemini dinleyicilerle paylaştı. Koçak, doğru un ile yapılmış dengeli ekmek tüketiminin sağlıklı beslenme için büyük öneme sahip olduğunu da vurguladı.

Sağlıklı beslenme açısından çığır açacak Tritordeum; göz rahatsızlıkları, sindirim sistemi güçlükleri, gluten hassasiyeti yaratan rahatsızlıklar ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi konusunda uzmanlar tarafından önerilmekte.  “Bir tahıl tanesinden kocaman dünyalar kurmak” misyonuyla yola çıkan Doruk Group Holding ve markaları, Tritordeum gibi Türk tarımı için çığır açan çalışmalara imza atmaya devam edecek.

Bunları da beğenebilirsin