ZA-TS için HeadlandControl

Otomatik GPS-Switch kontrolü sayesinde, Amazone’in gübre serpme makinesi, sürülmemiş arazide veya kama şeklindeki alanlarda çok hassas bir şekilde otomatik olarak açılır ve kapanır.

GPS-Switch ile birlikte, SwitchPoint adı verilen gübre ve çalışma genişliğine bağlı olarak açma ve kapatma noktalarını ayarlama imkanı sunar. SwitchOn-Point denilen nokta, gübre serpme makinesinin devreye girdiği noktadır.

Büyük çalışma genişliklerinde, açma noktası zaten sürülmemiş arazinin çok ötesindedir ve mahsulün içine girer. SwitchOff-Point, yayıcının kapandığı ve makinenin arkasına atılan yayılan fanın karşılık gelen çakışma ile önceden yayılmış sürülmemiş alanla buluştuğu noktadır. Kapanma noktasına ulaşır ulaşmaz, dağıtıcı otomatik olarak kapanır. Açma noktası ve kapanma noktası değerleri, gübre bağlı olarak terminal üzerinde önceden yapılandırılır ve birbirinden bağımsız olarak optimize edilebilir.

Bununla birlikte, belirli koşullar altında, kapatma noktası sürülmemiş arazi tramvay hattının arkasında olabilir, böylece yayıcının ideal bir şekilde kapanması için tramvay hattının ötesine sürülmesi gerekir. Bu genellikle pratikte yapılmadığından, sürülmeye dönüşürken küçük aşırı gübreleme ve yetersiz gübreleme bölgeleri ortaya çıkabilir. Sürücü gerçek kapanma noktasına ulaşmadan dönerse, makinenin arkasındaki spread fanı yana doğru döner. Bu şekilde, bir tarafta aşırı döllenmiş alanlar, diğer tarafta az döllenmiş alanlar görülür.

ISOBUS terminalinin çalışma menüsündeki ek bir düğme HeadlandControl işlevini etkinleştirir. Bu işlev yalnızca tramvayların sürülmemiş arazi ile buluştuğu yerlerde kullanılır. Sürülmemiş arazi üzerine yayılırken, dış disk bir kenar serpme işlevi gerçekleştirirken, HeadlandControl işlevi alan tarafı serpme diski kullanılarak paralel olarak gerçekleştirilir. Burada, dağıtım noktası, tarla tarafındaki serpme diskinin yayılma fanının ekin içine daha fazla çekilebilmesi için dışa doğru döndürülür. Bu nedenle, yayılma sürüsü alan tarafına yükseltilir ve böylece SwitchOff-Noktası karşılık gelen sürülmez alanın tramvay hattının önüne yerleştirilebilir. Bu önlemle, yayıcı tramvay tramvay hattına ve traktörün ilgili direksiyonuna ulaşmadan önce kapanır.