Yılın traktörü: Ödül yarışı tamamen dijital olacak

BKT'nin durdurulamaz kavraması sayesinde, Avrupa'nın en iyi traktörüne verilen tarihi ödül farklı bölümlerde tamamen dijital bir formatta gerçekleşecek.

Geleceğe atılan kesin bir adım. Bu, gelecek dört yılın ana sponsoru olan BKT’nin Yılın Traktörü (TotY) ödülünü düzenleyenlerle birlikte oluşturduğu yeni ve tamamen dijital versiyonun bir tanımı olabilir. Uzman arazi lastiğinin dünyadaki önde gelen üreticilerinden biri olan Hindistan merkezli, çok uluslu şirket, ilk kez dijital olarak düzenlenecek bir projenin gerçekleştirilmesinde iş birliği yapıyor. Proje, katılımcıların ve jürinin Avrupa’nın her köşesinden, uzaktan etkileşime girebileceği farklı bölümleri içeren bir formatta gerçekleşecek.

Yılın Traktörü (TotY) uluslararası ödülü 1998’de ortaya çıkmış olup analiz, tartışma ve saha testleri aracılığıyla 26 uzmandan oluşan bir jüri oluşturmak için her yıl zirai makineleşme dünyasının önde gelen yayınlarını bir araya getirir ve Avrupa’nın en iyi traktörü ödülünü sunar.

Ancak bu yıl, belirli koşullardan dolayı TotY’nin yeni bir “yol” bulması gerekiyordu. Özel bir platformda, yani www.totydigital.com adresinde gerçekleşecek olan etkinlikler programı aracılığıyla yeni, dijital versiyonuna ev sahipliği yapma fikri de buradan çıktı.

2020 TotY Ödülü, Lansman Etkinliği ile resmi olarak 10 Haziran’da; halk, üreticiler ve jüri üyeleri de dahil olmak üzere herkese açık olarak platformda sergilenmeye başladı. Ardından, yarışmadaki katılımcıların en son prototiplerini ve ürünlerini sunacakları, jürilere ayrılmış bölümler gelecek. Sonrasında ise jürinin çalışması, Ödül için yarışan traktörlerin analiz edilmesine odaklanarak devam ediyor. Her şey elbette dijital “modda”, platform aracılığıyla, iyi tanımlanmış bir programı izleyerek gerçekleşecek; yarışan şirketler traktörlerini, saha testlerinin videolarını ve aynı zamanda test sonuçları ile uzmanların yorumlarını sunacak.

BKT Avrupa CEO’su Lucia Salmaso, “Amaç, TotY’yi güçlü bir çekime sahip gerçek bir ‘meydan okumaya’ dönüştürmek. Dahası; bağlanabilirlik, sürdürülebilirlik, tarım 4.0 gibi güncel ana zirai sorunları ele almak istiyoruz; bu, yeni TotY platformu aracılığıyla sadece operatörlere ayrılmamış olup halka da açık olacak,” diyor ve ekliyor: “İçeriğe gelirsek, kendi adımıza, makine sistemlerinin vazgeçilmez bir parçası olan lastik dünyasıyla ilgili olarak sunacağımız çok fazla şey var.”

Bir diğer mutlak yenilik, tarımdaki ana trend konulara ayrılmış, kaçırılmaması gereken üç özel bölümdür: 17 Haziran’da “Bağlanabilirlik” bölümü, 24 Haziran’da “Sürüş Deneyimi bölümü yayınlanacaktır, 1 Temmuz’da konu, “Tarım 4.0” olacaktır.

Aynı sorunlar, zirai makineleşme alanında çalışanların en tartışmalı sorunları üzerinde kapsamlı bir çalışma olan “White Book TotY 2020” dahilinde ele alınmıştır. Bu, oluşturucuların en güncel verilerle tarımsal gıdanın geliştirilmesi için makineleşmenin önemi, hassas tarım, tarım 4.0’ın geleceği, tüketimde yenilik, yeni yakıtlar ve dekarbonizasyon süreçleri gibi piyasa duyarlılığı sorunlarını analiz ettiği bir çalışmadır.

Teknoloji, paylaşım, yenilikçi: Bu kelimeler, TotY ve BKT arasındaki yeni birliği tanımlar. Bu birlik, gittikçe artan bir yenilik ve sürdürülebilirlikle, geleceğin ortak vizyonunun bir sembolü olur.

Bugünden itibaren, Yılın Traktörü artık sadece bir Ödül değildir. BKT sayesinde, fikirleri, düşünceleri alabileceğimiz ve küresel tarım sektöründeki hızlı değişiklikleri takip edebileceğimiz zirai makineleşme üzerine bir bilgi ve birikim merkezi haline de gelir.