Yerli Üretim Güvencesiyle Case T-Serisi Kazıcı Yükleyiciler, Operatör Deneyimini Üst Seviyelere Taşıyor

TürkTraktör’ün 2013 yılından bu yana iş makineleri pazarına sunmakta olduğu ve bu sene başında Ankara fabrikasında üretimine başladığı CASE marka T-Serisi Kazıcı Yükleyiciler, ön tekeri küçük 580ST ve dört tekeri büyük 695ST olan 2 farklı modeli ve farklı çalışma koşullarına uygun teknolojisiyle operatör deneyimini üst seviyelere taşıyor.

Yakıt Ekonomisi Sunan Motor Teknolojisi

T Serisi kazıcı yükleyiciler için özel olarak tasarlanan, 4.5 L silindir hacmine sahip FPT marka motorlar yüksek bir motor gücü üretirken, yakıt tüketim değerlerini ise her zaman minimum seviyede tutuyor.

T Serisi’nde kullanılan FPT marka motorlar, yüksek basınçlı Common Rail yakıt püskürtme sistemi, kademeli yakıt enjeksiyonu ve elektronik kontrol ünitesi ile sektörde bilinen diğer mekanik yakıt enjeksiyon sistemine sahip motorlardan ayrılıyor. Mekanik yakıt enjeksiyon sistemlerine göre yakıtın yaklaşık 5 kata kadar daha yüksek basınçta sıkıştırıldığı Common Rail yakıt enjeksiyon teknolojisinde, yakıt daha iyi buharlaştığı için yanma verimi oldukça yüksek oluyor.

Yüksek basınçta sıkıştırılan yakıtın silindirler içerisine ne zaman ve ne kadar miktarda gönderileceğine ise motor üzerinde bulunan elektronik bir bilgisayar karar veriyor. Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) adı verilen bu parça, motor üzerinden topladığı yakıt sıcaklığı, dış hava sıcaklığı, rakım seviyesi, yağ sıcaklığı gibi birçok farklı veriyi değerlendiriyor ve her piston hareketinde ideal zamanda, ideal miktarda yakıtı silindirler içerisine gönderiyor.

Depodaki her bir damla yakıtın, yüksek yanma sıcaklıklarında mekanik enerjiye dönüştürülmesiyle 580ST modelinde 97 hp; 695ST modelinde ise 110 hp motor gücü üretilebiliyor.

İtiş gücü ve koparma kuvvetlerinin arkasındaki ana kriter olan motor torku konusunda ise 1400 d/d gibi düşük motor devirlerinde 580ST modelinde 453 Nm; 695ST modelinde ise 516 Nm ile pazarın en yüksek tork değerleri T Serisi kazıcı yükleyiciler üzerinde sunuluyor.

T Serisi kazıcı yükleyicilerde hava emiş sistemi olarak kullanılan ‘intercooler entegreli turboşarj ünitesi’ sayesinde silindir içerisine her bir çevrimde daha fazla hava çekilebiliyor. Böylece içeri çekilen daha fazla oksijen ile yakıtın daha verimli bir şekilde yanması ve her bir damla yakıttan daha fazla enerji elde edilmesi garanti ediliyor.

 

Viskoz Gövdeli Soğutucu Fan Ayrıcalığı

 T Serisi kazıcı yükleyicilerde soğutma sistemi üzerinde 6 farklı radyatör yer alıyor. Bunlar sayesinde de tüm sıvılar ideal çalışma sıcaklıklarında sabit olarak tutuluyor. Radyatörler üzerinde hava akışını sağlayan soğutucu fan ise standart donanım olarak viskoz gövdeli yapısı ile sunuluyor. Viskoz gövdeli fan, motorun soğuk olduğu ilk marş esnasında devreye girmeyerek motorun hızlı bir şekilde ideal çalışma sıcaklığına ulaşmasını sağlıyor. Fan, motorun soğuk olduğu durumlarda devreye girmediği için motor üzerinden gereksiz bir güç ve yakıt tüketimi de meydana gelmiyor.

 

Hassas Bir Kullanım Sunan Dayanıklı Güç Aktarma Sistemi

T Serisi kazıcı yükleyicilerde 4 ileri 3 geri vitese sahip Powershift şanzıman kullanılıyor. Hem otomatik hem de manuel vites kullanım özelliğine sahip şanzıman içerisinden ideal vites dişli oranları ile vites geçişleri hassas ve seri bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Ağır hizmet uygulamaları için özel olarak üretilmiş olan akslar, çetin çalışma zeminlerinde yüksek dayanım ve üstün çekiş gücü oluşturuyor.

Kar, yağmur, çamur gibi kaygan veya mıcır gibi gevşek çalışma zeminlerinde patinajı ve tekerleklerdeki çekiş gücü kaybını önlemek amacıyla diferansiyel kilitleri her iki model üzerinde de standart donanım olarak sunuluyor. 580ST modelinde operatör tarafından devreye alınabilen ‘%100 kilitli tip diferansiyel kilidi’ yer alırken, 695ST modelinde ise otomatik olarak devreye girip-çıkan ‘sınırlı kaydırmalı diferansiyel kilidi’ bulunuyor.

Debi Paylaşımlı Hidrolik Sistem Tasarımı

T Serisi Kazıcı Yükleyicilerde kullanılan değişken debili pistonlu pompa, yük algılama özelliği sayesinde sisteme sadece ihtiyaç anında ve gereken miktarda hidrolik yağ gönderiyor. Böylece makine üzerinden gereksiz güç tüketimi meydana gelmezken, yakıt tasarrufu da artıyor.

Arka kazıcı bomun eğimli tasarımı ile daha derin ve dik kazı imkânı sunan T Serisi, kamyona yüklemelerde daha optimum bir erişim sağlıyor. Bom üzerindeki ilave kaynaklı plakalar kazı esnasında bom üzerine gelen yüklere karsı ekstra dayanım oluşturuyor.

Standart sunulan teleskopik arm ile birlikte 580ST modelinde 5.6 m, 695ST modelinde ise 5.8 m’lik kazı derinliğine ulaşılabiliyor.

Kabin içerisinden buton ile kumanda edilebilen hidrolik bom kilidi sayesinde ise operatör, arka kazı grubunu güvenli ve hızlı bir şekilde yol konumu ve kazı pozisyonu arasında yer değiştirebiliyor.

Kullanışlı Ergonomik Kabin Özellikleri

T Serisi Kazıcı Yükleyici kabinlerinde, operatör konforunu maksimum seviyede tutacak teknolojik ve ergonomik tasarım detayları yer alıyor.

  • 10 adet kabin üstü çalışma aydınlatması ile gece çalışmalarında gündüz rahatlığı sunan T Serisi’nde yan aydınlatmalar yan kazılar için mükemmel düşünülmüş bir detay olarak karşımıza çıkıyor.
  • 360° görüş sunan geniş cam yüzey alanıyla sahada tam hakimiyet sağlanıyor.
  • Yüksek performanslı ısıtma ve soğutma sistemi sayesinde operatöre her türlü zorlu iklim koşullarında ideal çalışma koşulları sunuluyor.
  • 2 farklı joystick kullanım seçeneğiyle her operatör, alışmış olduğu kullanım modunu makine üzerinden seçebiliyor.
  • İleri-geri ve sağ-sol yönlerde ayarlanabilir joystick konsolları, operatörün istediği oturma pozisyonda çalışmasını sağlıyor. Ayarlanabilir bilek dayamaları ise, bu konforu daha ileriye taşıyor.
  • Elektro-hidrolik bom kilidi sayesinde operatör sadece bir buton yardımıyla arka kazıcı bomu yol konumu için kilitleyebiliyor.
  • Tek tuş rölanti sistemi, kısa süreli molalarda yakıt tasarrufunu arttırıyor.
  • Yarım veya tam pozisyonda açılabilir yan camlar mükemmel bir taze hava akışı sağlıyor.
  • Havuz tipi paspas, kabin içerisinin hızlı ve kolayca temizlenmesini sağlarken; farklı ve çok sayıdaki saklama bölmesi de operatör için kullanışlı bir ortam sağlıyor.