Yeni sürdürülebilir ziraide lastik seçimi fark yaratıyor

En iyi ileri teknolojiden faydalanan AGRIMAX radyal lastik serisi ile BKT, araziye saygı duymanın Sürdürülebilirliğin anahtar parametrelerinden biri olduğu modern ziraiden gelen talebi karşılıyor.

Sürdürülebilir tüketim ve üretim modellerini garanti altına almak“, bu BM’ye üye 193 ülke tarafından Eylül 2015 tarihinde imzalanan insanlar, gezegen ve refah için eylem planı, 2030 Gündemi bölümünü oluşturan 17 hedeften bir tanesi (Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, SDG’ler (Sustainable Development Goals, SDGs). Belirli bir hedef yiyecek artığına odaklanıyor: kültür eksikliğiyle birlikte yetersiz ulaşım sistemleri veya ülkeler arasındaki tutarsız ticari kurallara da bağlı olan bir olgu. Ancak kesinlikle değişmesi gereken uygunsuz tarım faaliyetlerinin maalesef çok sayıda sebebi sayılabilir.

Bu durum, traktöre takılı GPS uydu sistemlerinin arazinin haritasını çıkarmaya ve mahsulleri düzenlemek için coğrafi yerleşimi anlamaya yardımcı olan “Hassas Zirai” oluşumunun ortaya çıkmasına sebep oldu. Ancak günümüzde, tarım sisteminin hedeflerini genişletmesi, beklenmeyen ve öngörülemeyen iklim kaosuyla uzlaşması gerekmektedir. Hepsinden de önemlisi artık tek amacı hektar başına hasılat olamaz. Zirainin, yani gezegenin, yaşamını sürdürmesinin parolası “sürdürülebilir” hasılat.

Bu nedenle, Agriculture 4.0, mümkün olan en sürdürülebilir tarımı sağlar. Daha iyi denetlenmiş organik tohumlardan, geri dönüştürülmüş suyun ve yenilenebilir enerjinin kullanımına veya ürünlerin hipogeal çevrelerde depolanmasına kadar. Böylece, arazideki iş, artık sadece basit bir makine değil, aynı zamanda akıllı bir şekilde ve toprağa zarar vermeden çalışan bir araç olan en akıllı traktöre emanet edilir. Bu sayede, toprak yeniden canlanır ve sürdürülebilir zirainin Doğadan öğrendiği verimli bir döngüye girer.

Ancak sürdürülebilirlik parametrelerine saygı göstererek mümkün olduğunca çok ürün vermesi gereken toprağa zarar vermekten nasıl kaçınmalı? Bunun için araziye ve makinelerin yaptığı işe bağlı olarak farklı özelliklere sahip toprak sıkışmasının azalmasına katkıda bulunan özel lastikler gerekir.

Bu artan talep düşünülerek, BKT birkaç yıldır yeni Esneme (IF) ve Çok Yüksek Esneme (VF) teknolojilerini benimsemiştir. Bir VF lastiği, standart lastikle aynı hava basıncında %40 daha fazla ağırlık taşımak için tasarlanmıştır. Hava basıncı %40’a kadar düşürülebilir ve standart bir lastikle aynı ağırlık elde edilebilir.

Bir IF lastiği ise standart lastikle aynı hava basıncında %20 daha fazla ağırlık taşımak için tasarlanmıştır. Bu durumda, yine istenen ağırlığı desteklemeye devam ederek hava basıncı %20’ye kadar düşürülebilir, ancak toprak üzerindeki etki önemli derecede azalacaktır.

BKT AGRIMAX serisi radyal lastikler yeni zirainin ihtiyaçlarını karşılamak için üretilmiştir. Özellikle bazı modellerinde, IF ve VF teknolojileri uygulanmıştır:

 AGRIMAX V-FLECTO, son model, azalan toprak sıkıştırma, aynı ebattaki standart lastiğe göre daha yüksek yük kapasitesi (+%40) özellikleri sayesinde yeni nesil traktörlerinin performansını artıran kazandıran bir teknoloji karışımıdır. Çalışma ve bakım maliyetlerinde belirgin bir azalmayı garantileyerek, standart eş değerine kıyasla en az %10 uzatılmış kullanım süresi sağlayan bir üründür.

AGRIMAX FORCE özel olarak yüksek güçte traktörler (250 CV üzeri) için tasarlanmıştır. BKT ile tekrar ele alınan IF teknolojisi sayesinde, bu lastik, aynı ebattaki standart lastiklerle kıyaslandığında daha düşük şişirme basıncında daha yüksek yük kapasitesi sunar. Bu da belirgin bir şekilde daha az sıkışma deneyimleyecek toprağın yararına olur.

AGRIMAX TERIS yüksek güçte biçerdöverler ve yayıcılar için tasarlanmıştır; arazinin mümkün olan en iyi şekilde korunmasını sağlayan mükemmel yayılma kapasitesi ve çok yüksek yükleri taşıyabildiği için mükemmel hasat performansı vardır. Ayrıca, AGRIMAX TERIS, örneğin yerdeki anızlar sebebiyle oluşabilecek kesilme ve etkilenmelere karşı olağanüstü derecede dirençlidir, bu sayede hem uzun kullanım ömrünü garanti eder hem de makine durmalarını azaltır.

AGRIMAX SPARGO sıra mahsulü ürünleri arasında öne çıkar. Bu seri VF teknolojisi ile donatılmıştır, bu teknoloji sayesinde sıra mahsul uygulamaları için ağır yükleri azaltılmış lastik basıncında taşıması mümkündür.

Zirainin geleceği, kültür, diyalog ve uluslararası iş birliğini işaret eden ortaklaşa çabalara bağlıdır ve makinelerdeki ve bileşenlerdeki teknolojik gelişmelerin bunlara eşlik etmesi gerekir. Zirainin geleceği birlikte yürütülen iş birliği demektir. BKT, bunun bir parçasıdır.