“Yanmar’ın tek hedefi sürdürülebilir bir gelecek ve tarım”

Yanmar Türkiye Tarım Makinaları Bölge Sorumlusu Ömer Ertuğ

 

Yanmar Türkiye yeni ürünleriyle fuarlara katılmaya devam ediyor. Şirketin son dönemdeki çalışmalarından kısaca bahseder misiniz?

Yanmar yaklaşık 2 yıldır bir irtibat ofisi ile çalışıyor. 1 yılı aşkın bir süredir de makinelerimizin fizibilite çalışmalarını yapıyoruz. Merkezimiz İzmir’de. Bu bölgede tarım çalışmalarına daha yakın olabileceğimiz için ilk seçimimizi İzmir’den yana kullandık. Getirdiğimiz makinaların kullanım alışkanlıkları ve pazar araştırmalarını yaptık ve şirketimizi kurduk. Satışa hazır bir şekilde fuarlara katılmaya devam ediyoruz. 13. AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda da ilk olarak traktörlerimizi tanıtıyoruz. Traktörlerimiz tam otomatik şanzımanlı, yüksek teknolojili. Ayrıca özel ürünümüz olarak da dikim makinalarımız var. Yarı otomatik, kendi yürür bir makine. 190 cm boyutu var. Küçük bir makine ama yaptığı iş gerçekten ihtiyaca yanıt veriyor ve büyük işler başarıyor. Çiftçilerimiz tarafından da İzmir ve Antalya bölgesinde özellikle büyük ilgi görüyor. Yaklaşık günde 30 bine yakın fide dikme kapasitesi var. Tek bir operatör ile çalışıyor. Makine kendisi yürüyor. Üzerinde küçük bir benzinli 2,5 beygir bir motoru var. Üzerindeki denge sensörü ve yükseklik sensörleri ile birlikte her arazi koşuluna uygun olarak çalışıyor. Standart ekimi gerçekleştirebiliyor. Bu da Türkiye’de olmayan bir şey olduğundan dolayı artık çok fazla ilgi görüyor.

 Ülkemizde benzerleri var mıdır bu?

Benzer işi yapan makineler var. Ama ürünümüz makina sınıfında, fide dikme üzerine Türkiye’de ilk diyebiliriz. Diğer ürünler traktör arkasına takılan türden. Biz ise tarım aletleri sınıfına giriyoruz. Bu yüzden katıldığımız fuarlarda makineyi test ettirmeye ve denetmeye çalışıyoruz. Sadece çiftçilere göstermek istemiyoruz. Çünkü makineyi ne kadar anlatsak da çiftçilerimiz görmek istiyor. Talepleri bu yönde. Biz de ona uygun 30 metrekarelik alanda bir toprak kanalı oluşturduk. Bu toprak kanalında özellikle fide dikim makinamızı ön plana çıkaracak şekilde, nasıl çalıştığını gösteren canlı demolarla çiftçilerimize anlatıyoruz.

Yanmar, tarım teknolojilerine yoğun şekilde yatırım yapan bir firma. Bu alandaki çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Yanmar, 100 yılı aşkın sürelik tarihe sahip bir dünya markası. Dünyanın da ilk kompakt dizel motoru üreticisi. Aslında bir aile şirketi. Şu anda yaklaşık 25 bine yakın çalışanı var. Yanmar’ın tek bir hedefi var; sürdürülebilir bir gelecek ve sürdürülebilir bir tarım. Tüm çalışmalarımızı bunun üzerine yapıyoruz. Motorlarımızı sıfır emisyon ile en çok çıktıyı alacak şekilde üretmeye çalışıyoruz. Olabildiğince küçük makinelerle en büyük işi başarabilmek için çalışıyoruz. Amacımız en büyük makinaları yapmak değil. Biz en az hasarla nasıl verimimizi arttırabiliriz ve çiftçilere yardımcı olabiliriz diye bakıyoruz.

2018 yılı için üretim, satış ve pazarlama çalışmaları açısından nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

Bizim 2018 yılı satışlarımız İzmir Fuarı ile başladı. Yanmar olarak bundan sonra şirket olarak burada olacağız, hem satışta hem de satış sonrasında bütün desteği biz vereceğiz. İlk bayimizi Antalya’ya açıyoruz. Daha sonrasında 2018 yılı içinde diğer bölgelere yayılacağız. Yavaş yavaş 2018’de tüm altyapıları bitirmiş olacağız 2019’dan itibaren de bütün Türkiye’de, her bölgenin bayisi ve satış sonrası desteği olacak şekilde yapılanmayı düşünüyoruz.