TürkTraktör’de çiftçileri hep daha ileriye taşıyacak yatırım ile çalışmalara odaklanıyoruz

TürkTraktör Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Jiri Velharticky

İzmir Tarım Fuarı özelinde genel görüşlerinizi alabilir miyiz? Fuar nasıl geçti, hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

İzmir Tarım Fuarı da sektörümüzün en önemli fuarlardan biri ve her zaman olduğu gibi tüm misafirlerimizi ağırlamaktan, onları geniş ürün gamımız ile bir araya getirmekten dolayı mutluluk duyuyoruz.

Müşterilerimize traktörlerimiz, ekipmanlarımız, kampanya ve hizmetlerimiz hakkında öğrenmek istedikleri bilgileri detaylı bir şekilde vermek için buradayız. Satış adedi vermemiz doğru olmayacaktır ama İzmir fuarı satış beklentimizin olduğu bir fuar.

İzmir, birçok bitki türünün yetişmesine uygun bir ortam sağlayan coğrafi yapısı ve iklim özellikleri; bereketli toprakları, zengin su kaynakları ve biyo-çeşitliliğiyle ülkemizin en önemli tarım, gıda sanayi merkezlerinden biri. Çok verimli tarımsal topraklara sahip olan İzmir’de ayrıca bilinçli ve ilgili çiftçinin yoğun olduğu bir bölge. Bu bakımdan İzmir’deki çiftçi profilinin yenilikçi olduğunu söyleyebiliriz.

Fuar bu yıl da katılımcı sayısı, sergilenen ürün bakımından oldukça verimli. Biz de geleneği bozmayarak gerek sergilediğimiz yeni ürünler gerekse de fuara özel olarak kurguladığımız kampanyalar ve farklı hizmetlerle yine fuarın en çok ilgi gören alanıyız.

Fuar özelinde tanıtımını ya da lansmanını yaptığınız yeni ürünler var mıdır? Detaylarını alabilir miyiz?

Traktör pazarının lider markası olan New Holland’ın standında bu yıl çiftçilerimizi yeni bir ürün ile karşıladık. 2018’in hemen sonunda, büyüyen bahçe tarımına yönelik olarak New Holland T450 S/B serisini sunmuştuk. İzmir AgroExpo 2019 fuarında ise bu segmentin en yenisi olan New Holland T580B bahçe serisinin ilk tanıtımını gerçekleştirdik.

T580B, karakteristik kompakt ve modern çizgilere sahip kaportasının altında barındırdığı, 3 silindir ve Turbo-Intercooler aspirasyon sistemiyle 55 hp maksimum güç ve 226 Nm tork üreten yerli üretim S8000 serisi motoruyla tüm işlerin üstesinden rahatlıkla gelinmesini sağlayacak. Kullanıcılarına verimli ve ekonomik bir çalışma olanağı sunan T580B bahçe segmentinde en çok tercih edilenler arasındaki yerini çok kısa zamanda alacak.

Case IH standına gelen konuklarımızı ise Puma X serisi ile karşıladık. Puma X serisi 140, 150 ve 165 beygir güçlerinde 3 farklı modeli ile mevcut Puma Tier 4B modellerinin tüm güçlü yanlarını koruyarak daha ekonomik hale getirilmiş olup, çiftçimizin en yeni yol arkadaşı olacak bir ürünümüz olarak dikkatleri üzerine topladı.

2018 yılında tarımsal ekipman konusunda gerçekleştirdiğimiz önemli çalışmalar ve pazara sunduğumuz yeni ürünlerle bu alandaki iddiamızı göstermiştik.

Bu kapsamda da çiftçilerimiz ilk defa İzmir AgroExpo 2019’da tanıtımını yaptığımız Red Pro Team markalı tarımsal ekipmanlarını da yakından inceleme ve bilgi alma fırsatını buldular. Red Pro Team markalı Römorklar, KP Serisi Pulluklar, DKP Serisi Döner Kulaklı Pulluklar, Case IH’in tarımsal ekipman tarafında da ne kadar güçlü ve iddialı olduğunu herkese bir kez daha gösterdi.

TürkTraktör olarak tüm ihtiyaçları tek bir çatı altından karşılayabilmek bizim için önemli ve çiftçilerimiz için de pek çok avantajları var. Bu kapsamda gerek New Holland gerekse Case IH markamızla çiftçilerimizin yanında yer alıyoruz. Müşterilerimiz, ihtiyaç duyduğu beygir gücündeki tarla-bahçe traktörlerinin yanı sıra pullukla başlayan, toprak işlemeden hasada kadar hatta hasadın ötesinde nakliyeye kadar ihtiyaç duyulabileceği tüm tarımsal ekipmanlara bayilerimizden ulaşabilirler.

Bu yıl yeni ürünler kadar, bu ürünlere erişimi kolaylaştırmak adına kurguladığımız kampanyalarımız ve sunduğumuz farklı hizmetlerimizle de dikkatleri çektik.

Değişen ekonomik şartlar çerçevesinde, devir ekonomi ve çiftçimize destek devri diyerek, İzmir AgroExpo’da kurguladığımız kampanyalarımızın duyurularını yaptık. Gerek New Holland gerekse de Case IH markalı ürünlerimizde geçerli olacak şekilde, KDV Bizden kampanyasıyla birçok yerli traktör serimizde KDV oranında (%8’lik) bir indirim uygularken; bir diğer kampanyamızla da TürkTraktör Finans üzerinden 50 bin TL’ye ve 4 yıla kadar kullanılacak olan kredilerde %1,39; bunun dışında kalan diğer seçeneklerde ise %1,99’luk faiz oranı uygulaması yaptık.

 Bayilerimiz üzerinden müşterilerinin en pratik ve kolay kredi deneyimini yaşattığımız TürkTraktör Finans kapsamına aldığımız ve yeni bir hizmetimiz olan ‘Traktörüm Güvende’ Platformunun tanıtımını da yine İzmir AgroExpo 2019’da gerçekleştirdik. Traktörüm Güvende platformu ile bayilerimiz çiftçilerimizin ihtiyacı analiz edilerek oluşturulan bir hizmeti sunmaya başlıyor. Sıfır (0) ve ikinci el (2. el) traktör alan müşteriler kasko ile trafik sigortası ihtiyaçlarını bu özel platform üzerinden kolaylıkla karşılayabiliyorlar.

Şirketiniz özelinde 2019 yılı için genel bir değerlendirme alabilir miyiz? Nasıl bir hedef ve öngörünüz var?

TürkTraktör olarak, bu yıl şirketimiz kuruluşunun 65. yılını kutluyor. Bu süreçte gerçekleştirdiklerimizle modern tarıma yön veren öncü bir şirket olduk ve her sene başarılarımıza yenisini ekledik. 2018 yılındaki çalışmalarımızla Türkiye traktör pazarındaki kesintisiz liderliğimizi 12. yılımıza taşıdık.

Şirketimiz aynı zamanda kuruluşundan bu yana ülke tarımı ve çiftçileri hep daha ileriye taşıyacak yatırım ile çalışmalara da odaklanıyor. Sektörün ilk Ar-Ge merkezinin de sahibi olarak, 2018 yılında Ankara’daki Ar-Ge Merkezimize ek olarak İstanbul’da Ar-Ge İnovasyon ve Tasarım ofisimizi açtık.

2019 yılında, sadece mekanizasyon tarafında değil; modern tarım adına geliştirdiği çözüm ve hizmetlerle çiftçilerin ‘dijital tarıma’ adaptasyonu adına öncü çalışmaları pazara sunmaya devam edeceğiz.

Aynı zamanda tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de tarımsal ekipmanlar tarafındaki çalışmalarımızı kesintisiz şekilde sürdürmeyi ve özellikle Türkiye pazarında bu alanda duyulan ihtiyacı ve var olan beklentileri karşılayacak en modern ve teknolojiye sahip yeni ürünlerle karşılamayı hedefliyoruz.