“TürkTraktör olarak amacımız çiftçimiz için en ideal ürünü üretmek”

TürkTraktör Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alessandro Cazzin

 

AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda standınızda hangi ürünlerinizi sergilediniz?

İzmir, Türkiye’de tarım açısından çok önemli bir bölge. Burası hem tarımını kalbi olan bir alan hem de çiftçiler oldukça bilinçli. Burada düzenlenen etkinliklerde çiftçilerimize en son teknoloji ürünlerimizi tanıtmak ve aynı zamanda onlarla bu ürünler hakkında konuşmak bizi oldukça mutlu ediyor. New Holland standımızda bu tarz ürünlerimizi sergiliyoruz. 2015 yılında Konya Tarım Fuarı’nda lanse ettiğimiz TT4 serisi ve devamında gelen yeni modellerimize ek olarak bu yıl İzmir Fuarı’nda ön yükleyiciyle TT4 modellerimizin tanıtımlarını gerçekleştiriyoruz. Özellikle TT4 serisi sahip olduğu Power Shot ileri-geri mekik kolu sayesinde ön yükleyici ile yapılan çalışmalarda çok kolaylık sağlıyor. Debriyaja basmadan ileri-geri yaparak, rahatlıkla bir ön yükleyici çalışmasını yapabiliyorsunuz. TT4’ün sunduğu ön yükleyici sayesinde hayvancılık işletmeleri ve diğer tarımsal faaliyetlerde rahatlıkla işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Diğer yeni bir ürünümüz, traktör gamındaki T480 bahçe modelimiz. Çiftçilerimize sunduğumuz yeni T480 bahçe modelimiz, 48 beygir gücünde ve yerli üretim bir motora sahip. Bu traktörün en önemli özelliklerinden bir tanesi hem tek çeker hem çift çeker modellerde standart ileri-geri kolunun standart olması. 8 ileri, 8 geri transmisyonunun standart hale gelmesi. Bu da özellikle sağa sola dönüşlerde rahatlıkla manevra yapılmasını sağlıyor. T480 bahçe serisi gerek ölçüleri gerekse üzerinde bulundurduğu özellikleri ve güçlü motoruyla bahçeli çiftçilerimizin beklentilerini şimdiden karşılamaya hazır.

TürkTraktör olarak ürün gamınız oldukça geniş. Burada nasıl bir strateji izleniyor?

Biz müşterilerimizi dinleyerek ürünlerimizi tasarlıyoruz. Ürünlerimiz tamamıyla müşterilerimizin geri bildirimleriyle oluşturuluyor. Dolayısıyla bu oluşan ürünlerin hepsi müşterimizin maksimum verimde ve yüksek karlılıkla çalışmasını sağlıyor. Sadece bir ürün değil, müşterimizi dinleyerek daha iyi kar etmeleri ve daha yüksek verim sağlamalarını sağlayacak bir ürün geliştiriyoruz.

Çiftçileri dinlerken ve geri bildirim alırken nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?

Çok yüksek sayıda bayi ve servis teşkilatımız, sürekli müşterilerimizi dinleyerek gözü kulağı oluyor diyebiliriz. Onlarla sürekli birebir iletişim kurarak topladığımız verileri derliyoruz ve değerlendiriyoruz.  Müşterilerimizin beğenebileceği en ideal ürünü üretmeye çalışıyoruz.

Son dönemde üzerinde çalıştığınız projeler nelerdir?

TürkTraktör olarak iki proje üzerinde çalışıyoruz. Bunlar Bilinçli Çiftçi Projesi ve mobil aplikasyon projesi. Bu iki proje de TürkTraktör’ün kar gütmediği projeler, bir satış amacı yok. Amacımız burada çiftçilerimizi bilgilendirmek.

Bilinçli Çiftçi Projesi kapsamında 9 hafta süren, 10.500’den fazla kişiye ulaşabildiğimiz bir online anket gerçekleştirdik. Bu anket çerçevesinde çiftçilerimiz nasıl traktör ve ekipman kullandıklarını bize aktardılar. Biz de bu anketimizi değerlendirdik eksik noktalarda bir eğitim düzenlemeye karar verdik. Çiftçilerimize daha bilinçli tarım yapmaları için eğitmeyi planlıyoruz.

New Holland Asistan uygulamamız ise ücretsiz olan bir bilgi havuzu diyebiliriz. Bir çiftçi bu uygulamayı indirdiği zaman ürün fiyatından mazot fiyatına sektörle ilgili tüm haberlere rahatlıkla ulaşabiliyor. Sadece bilgi almıyorlar, aynı zamanda bir paylaşımda da bulunabiliyorlar. Mesela bu aplikasyonu kullanan bir kişi o an çalıştığı traktör ve ekipmanı ile bilgisini paylaşabiliyor ve bununla ilgili yorumda bulunabiliyor. Aynı zamanda New Holland’la ilgili olarak servis, bayi, kampanyalar, Türk Traktör Finans gibi bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyor.