TürkTraktör 65. yaşına yeniliklerle devam ediyor

19-23 Mart 2019 tarihleri arasında Konya Ticaret Odası-Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Konya Tarım Fuarı 2019 ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Agroworld Dergisi olarak yer aldığımız fuarda TürkTraktör ile bir söyleşi gerçekleştirdik ve TürkTraktör Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Jiri Velharticky sorularımızı yanıtladı. Bu sene 65. yaşını kutlayan TürkTraktör, Konya’ya yeni ürün ve hizmetleri ile gelirken mevcut ürünlerinde ise yenilikler yaparak çiftçinin ihtiyaç ve beklentilerini ön planda tutmaya devam etti.

Konya Tarım Fuarı şirket adına nasıl geçti?

Türkiye’nin en büyük ve önemli fuarlarından biri olan Konya Tarım Fuarı bizim için de çok önemli bir yere sahip. Başta traktör olmak üzere çok geniş ekipman ürün gamımızı da sergilediğimiz bu fuarda yeni ürünümüz olan New Holland TR5 Electro Command modelimizin lansmanını da gerçekleştirdik. Bu model, şu anda piyasada bulunan ilk yarı otomatik transmisyona sahip yerli üretim traktör.

Model hakkında biraz daha detay alabilir miyim?

New Holland olarak çiftçilerimizin her zaman modern ve yenilikçi ürünler kullanmasını istiyoruz ve bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Az önce de bahsettiğimiz gibi New Holland TR5 Electro Command ilk yarı otomatik transmisyona sahip yerli üretim traktör olduğundan çiftçilerimiz için farklı bir teknoloji deneyimi yaşatacak. TR5 Electro Command’in üç farklı modeli bulunuyor. Bu modelleri 90, 100 ve 110 olarak adlandırdık ve sırasıyla 88, 98 ve 110 beygirle güç üreten bu traktörlerde 8000 serisi TürkTraktör üretimi motorlar kullanıyoruz. Traktörümüzün üzerinde 16 ileri 16 geri bir yarı otomatik transmisyon var. Bu transmisyon sayesinde kullanıcı sadece tuşları kullanarak sarsıntısız bir vites geçişi sağlıyor. Bu da çiftçilerin işini inanılmaz ölçüde kolaylaştırıyor. Traktörümüzün üzerinde aynı zamanda otomatik çift çeker ve diferansiyel kilidi de bulunuyor. Bunu da ilk defa yerli bir serimizde uygulamaya başladık. Bu özellik çiftçilerin dışında otomatik olarak çift çeker diferansiyel kilidine girmesini sağlıyor ve verimli bir kullanım deneyimi sağlıyor. Traktörümüzün sadece transmisyonunda değil, aynı zamanda hidroliğinde ve kuyruk milinde de yenilikler gerçekleştirdik. Traktörümüzün 5400 kg gibi yüksek bir kaldırma kapasitesi ve elektronik çeki kontrol sistemi var. Elektronik çeki kontrol sistemi sayesinde daha hassas bir ekipman kontrolü sağlayabiliyorsunuz. Bunların dışında altı adet hidrolik güç çıkışı ve 3 hızlı kuyruk mili tüm modellerimizde standart olarak sunuluyor. Tasarım olarak da modern çizgilere sahip traktörümüzde kabin içine oldukça ergonomik olarak yerleştirilmiş kumanda panelleri de bulunuyor. Dolayısıyla çiftçilerimizin hem dıştan beğenebileceği hem de uzun saatlerce konforlu ve verimli kullanabileceği yerli üretim yarı otomatik transmisyona sahip traktörümüzü ilk defa Konya Tarım Fuarı’nda Türkiye’nin beğenisine sunuyoruz.

TR5’in haricinde başka yeni bir ürün var mıdır? Mevcut ürünlerde yenilikler yapıldı mı?

Bu fuarda yine New Holland T450B, T450S ve T580B modellerinin de lansmanlarını gerçekleştirdik. T450 modeli 43 beygirlik güç üreten üzerinde 8 ileri 2 geri transmisyonu olan ve kompakt bir traktörümüzdür. Özellikle küçük bahçe uygulamaları için ikinci bir traktör olarak rahatlıkla kullanılabilir. Getir götür işlerinde sahip olduğu sessiz motoruyla yine inanılmaz bir etkinlik sağlıyor. Bir diğer modelimiz ise T580B. Bu traktörümüz 55 beygir güç üretiyor. Yine kompakt yapısı sayesinde hem tarla, hem bahçe uygulamalarında rahatlıkla kullanılabiliyor. Üzerinde standart 8 ileri 8 geri transmisyonumuz var. Traktörlerimizde 2200 kg kaldırma kapasitesi ile 4 adet hidrolik güç çıkışı standart olarak sunuluyor. Aynı zamanda bahsettiğimiz yeni ürünlerimiz yanında mevcut ürünlerimizi de geliştirdik. TT Bahçe modelimiz bunların başında geliyor. Çiftçilerimizden gelen beklentiler doğrultusunda 12 cm’lik bir alçaltma işlemi gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra TT4 ailemizi 2 yıl önce Konya Fuarı’nda lanse etmiştik. TT4 75 modelimizi ise geçen yıl lanse etme fırsatımız olmuştu. Bu ürünlerimiz kısa süre içerisinde çiftçilerimiz tarafından benimsendi. Özellikle sahip olduğu 4 silindirli motoru, 75 beygir gücü ve aynı zamanda isteğe bağlı olarak sunduğumuz debriyajsız ileri geri yapmayı sağlayan Power Shuttle mekik kolu sayesinde ve 12 ileri 12 geri transmisyonu sayesinde kısa sürede beğeni topladı. Burada TT4 75 modelimizi de TT4 ailesinin yanına koyduk ve sergiliyoruz.

Ekipman yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Tarımsal faaliyetlerde en az traktör kadar önemli bir diğer unsur da tarımsal ekipman. Biz de “Ne Varsa New Holland’da Var” mottomuz ile Konya Tarım Fuarı’nda tüm tarımsal faaliyetler için gereken ürünleri bir arada sergiliyoruz. Bunun içi 1000 m2’lik alanda ekipman standımız bulunuyor. Bu ekipman standımızda da birincil toprak işlerinden hasada kadar pek çok ürünümüzü sergileme imkanı buluyoruz. Bunun yanı sıra hayvancılık işine yönelik yardımcı ekipmanları da burada görebiliyorlar. Öte yandan çiftçiler bu stantta biçerdöver ve yem hasat makinelerimizi de yakından inceleyebiliyorlar. Buradan da anlaşılacağı gibi TürkTraktör olarak ekipman işine önem veriyoruz ve bu alanda yatırımlar yapıyoruz.

65. yılda yeni ürünler geliyor mu? Yeni teknolojiler görecek miyiz?

65. yılımızda da sektöre yön veren gelişmelere imza atıyoruz. Bu fuarda tanıttığımız yarı otomatik transmisyona sahip yerli üretim traktörlerimiz zaten sektörümüzde bir ilk. Mekanizasyon tarafında bu yeniliklere ek olarak dijital teknolojilere verdiğimiz önemi hizmete de taşıyoruz. Tarımda teknoloji kullanımı ile çiftçilere karar desteği sağlayacak kullanıcı dostu bir dijital uygulama olan “Tarlam Cepte”yi çok yakında çiftçilerimizin beğenisine sunacağız. Bu uygulamayla çiftçilere tarımda girdi maliyetlerini azaltacak ve operasyonel verimliliği artıracak tavsiyelerde bulunacağız. Böylece tarlaları çiftçilerimizin cebine taşıyacağız.