“Türkiye’nin toplam traktör ihracatının %87’sini TürkTraktör olarak biz yapıyoruz”

TürkTraktör Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alessandro Cazzin: “Bizim TürkTraktör olarak tek odağımız ve hedefimiz var: Her zaman bir önceki başarımızın ötesine geçmek ve sektördeki liderliğimizi ve öncü kimliğimizi her alanda sürdürmek. Tüm bu çalışmalarımızın sonuçlarını da 2018’de görmeyi arzu ediyoruz.”

Sektörünüz ve Türkiye özelinde değerlendirdiğinizde 2017 yılı şirketiniz açısından nasıl geçti?

Türk tarımı Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 6. büyük tarım ekonomisine sahip. Yıllık traktör satış adedi bakımından Türkiye dünyanın 4. büyük traktör pazarı TÜİK kayıtlarına göre 2017 Kasım sonu itibarıyla traktör pazarı 5’lik büyümeyle 65 bin 597 adede ulaştı. Bu sonuçlara göre Türkiye traktör pazarı 2017’yi de satış rakamlar ile rekora imza atacağı bir yıl olacağını öngörebiliriz.

Pazar ile paralel olarak TürkTraktör içinde 2017 yılı kesintisiz liderliğimizi 11. yıla taşıdığımız ve farklı birçok alanda yeni çalışmalar yaptığımız, başarılı sonuçlara imzamızı attığımız bir yıl oldu diyebiliriz. 2017 yılsonu itibarıyla toplam üretim adedimiz 48.302’ye ulaşırken; yurt içi satışlarımız 37.590 adet, ihracatımız ise 12.023 adete ulaşmıştır.

Türkiye’nin büyümesine katkıda bulunacak ve ekonomik anlamda güçlenmesini sağlayacak en önemli unsurlardan birinin ihracat olduğunu biliyoruz. Biz de Türkiye’nin en büyük ve en çeşitli traktör ihracatçısı olarak ürettiğimiz her üç traktörden birini yurt dışı pazarlara sunmaya 2017’de de devam ettik. İhracat yaptığımız yeni pazarlar arasına Kırgızistan’ı da ekledikten sonra şu anda dünyada ihracat yapmadığınız ülke sayısını 7’ye düşürdük. Türkiye’nin toplam traktör ihracatının %87’sini TürkTraktör olarak biz yapıyoruz. Türkiye’de yerli üretim yapan sanayinin önemli firması olarak, 3.000’i aşkın çalışanı ile kesintisiz çalışmaya devam ediyoruz.

Bu yıl içerisinde şirketiniz bünyesinde yaptığınız yatırımlar, yeni ürünler, lansmanlar vb. gelişmeler nelerdir?

Türk otomotiv sektörünün halen faaliyette olan en köklü üreticisi olarak; ülkemizin tarım ekonomisinde verimliliğin en büyük destekçilerinden biriyiz. 60 yılı aşkın deneyimin bize verdiği güç ile 2017 yılında da yine birbirinden farklı projelere imza attık.

Çiftçilerimizin beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda hem var olan ürünlerimizi geliştirmeye hem de ürün yelpazemize yenilerini eklemeye devam ettik. New Holland markamızın TR5 Serisi ve T480B ile tarla ve bahçe segmentlerinde çiftçilerimizin değişen ihtiyaçlarını karşıladık. Case IH markamızın küçük orta ölçekli işletmeler tarafından tercih edilen JXC serisi traktörlerimiz ise transmisyon ve hidrolik ürün yelpazesini fazlalaştırarak geliştirdik.

2017 yılı içinde üretim bantlarımızdan 850 bininci traktörümüzü indirirken, 490 bine yakın motorumuzu da üretmiş olmanın mutluluğunu yaşadık. Bu arada Ar-Ge çalışmalarımızla da farkımızı yine ortaya koyduk. Türkiye’de sektöründe ilk defa ve Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Tier 4 standartlarına sahip motorlarımızı da tanıttık. İhracat için geliştirilen New Holland ve Case IH’ın New Holland T4S ve Case IH Farmall A modellerine Tier 4 motorlar konuldu. Avrupa ve Kuzey Amerika’ya öncelikle 2018 yılında ihraç edilecek bu traktörler Almanya’da düzenlenen Agritechnica 2017 Fuarı’nda sergilenerek büyük ilgi çekti.

Çiftçimizin en son teknoloji ile donatılmış traktörlere alternatif bir finans çözümü ile erişmesini sağlamak adına; ‘Tüm finansal işlemler tek çatı altında’ mottosuyla TürkTraktör Finans çözümümüzü de yine 2017’de hizmete sunduk. Türkiye’de bu alanda sunulan ilk çözüm olma özelliğine sahip TürkTraktör Finans ile traktör kredisini çiftçimizin ayağına getirdik. TürkTraktör Finans ile traktörler için 7, tarım ekipmanları ve iş makineleri ile için de 5 yıla kadar kredi veriyoruz.

2017 yılında aynı zamanda yepyeni bir kurumsal sosyal sorumluluk projesini de hayata geçirdik. Ekonominin gelişiminde kilit rol oynayan kadınların, ‘eril iş’ olarak adlandırılan iş alanlarında istihdamını desteklemek adına başlatılan projeyle, kadınların iş gücüne dahil edilmesi için var olan büyük potansiyelden en iyi şekilde yararlanılması amaçlandı. Bu bakış açısıyla da Eğitim, Tarımsal Üretim ve İstihdam olmak üzere 3 farklı konuyu sahiplenecek şekilde tasarlanan Filizlerin Mucizeleri, aynı zamanda TürkTraktör’ün çalışanları, bayileri ve tedarikçileri arasında da sosyal sorumluluk olgusunu yaygınlaştırmayı hedefleyen çatı projelerinden biri konumunda olmuştur.

TürkTraktör; hayatlara doğrudan dokunan bu projesiyle öğrencilere, kızların her mesleği yapabileceklerini gösterirken; kadın çiftçiler ile ailelerini de ülke tarım ve ekonomisine katkı sağlayacak bir çalışmaya dahil ediyor. Tüm bunlara ek olarak TürkTraktör; projenin istihdam ayağında da ‘kadın dostu şirket’ uygulamalarını daha da geliştirerek kadınların çalışma ortamlarını geliştirme ve kariyer anlamında her zaman yanlarında olduklarını gösteriyor.

Bu arada farklı alanlarda yaptığımız başarılı çalışmalarımızla kazandığımız ödüllerimize, yenilerini eklemeyi de sürdürdük.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından düzenlenen 43. Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri’nde ‘İhracat Başarı (Altın Ödül)’ ve ‘Teknoloji Başarı’ ödüllerini kazandık. Yurt dışına yaptığımız ihracat çalışmalarımızla TİM 1000 (Türkiye İhracatçılar Meclisi) listesinde, sektörel sıralamada yine ilk sırada yer aldık. Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin sıralandığı Fortune 500 Türkiye 2017’de ise, ilk 50 şirket arasındaki yerimizi aldık. Buna ek olarak, hazırladığımız 2016 Yılı Faaliyet Raporu da Kristal Elma’dan, Stevie® Awards’a kadar farklı birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık bulundu. 2017 yılının hemen başında hayata geçirmeye başladığımız Filizlerin Mucizeleri Projemiz ise Girişimci Çiftçi Kadın Ödülü aldı.

Genel olarak 2018 yılından beklentiniz nasıl? Bu yıl için hedefleriniz ve genel stratejileriniz neler olacak?

Ülkemize ve çiftçimize değer katmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyoruz. Sürekli geliştiriyor ve üretiyoruz. Sektörün iki fabrika ile üretim yapan tek firması olarak, her iki fabrikamızda da farklı konularda aralıksız olarak yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bunun sonucu olarak, robotik kollar, üretim hattında önden arıza tespiti, sanal gerçeklikle eğitim modülleri, stok planlama sistemi gibi özellikle üretim ve lojistik süreçlerimizde dijitalleşmeye geçerek teknoloji kullanımını artırıyoruz.

Bunun yanı sıra 2018 yılı mottomuz ‘Bilinçli Çiftçi Güvenli Tarım’ olarak belirledik. Bu kapsamda başlattığımız ‘Bilinçli Çiftçi ile Yollar Güvende’ projesini çok değerli ortaklar ile hayata geçiriyoruz. Hergün Türkiye’de ortalama 9 traktör kazası yaşanmakta. Can kayıpları ile yaralanmaların yaşandığı bu kazalar çok ciddi bir rakama ulaşmış durumda. Amacımız, traktör sürüşü ve tarım ekipmanlarının güvenli kullanımında bilinç ve eğitim düzeyinin artırılarak, bu ulusal sorunumuza bir çözüm yaratarak, kaza ve yaralanma ile ölüm sayılarını azaltmak.

Bir başka yeni hizmetimiz ise New Holland & Case IH Mobil Asistan. Asistan Mobil Uygulamaları ile başta çiftçiler olmak üzere uygulamayı kullanan tüm kullanıcıların sosyal ve iş hayatının daha verimli planlamasını, tarım ile ilgili haber, duyuru ile birlikte il bazında mahsul fiyatları gibi kaynaklara hızlıca ve istediği an ulaşmasını, New Holland ve Case IH markaları ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgilendirilmesi hedeflenmektedir.

Bizim TürkTraktör olarak tek odağımız ve hedefimiz var: Her zaman bir önceki başarımızın ötesine geçmek ve sektördeki liderliğimizi ve öncü kimliğimizi her alanda sürdürmek. Tüm bu çalışmalarımızın sonuçlarını da 2018’de görmeyi arzu ediyoruz.