Türk ekonomisine ve tarımına inanıyoruz

“JXE serisi, 55 ve 65 beygir gücünde çiftçinin ihtiyacına yönelik tasarladığımız, yerli S8000 motora ve yerli şanzımana sahip yerli bir ürünümüz. Bu ürün bizim Ar-Ge gücümüzü göstermesi açısından çok önemli.”

TürkTraktör’ün Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Rehda Cem Akyüz

İzmir Agroexpo Fuarı ile ilgili genel görüşlerinizi alabilir miyiz?

İzmir Agroexpo Fuarı yılın en önemli organizasyonlarından biri. Şirket olarak bu fuarda yeni ürünlerimizi sergiliyoruz, kampanyalarımız ve lansmanlarımız var. İzmir tarımsal anlamda önemli bir şehir. İzmir’in %30’u tarım arazisi. Mısır, tütün, incir, domates, hayvancılık, süt gibi ürünlerin üretimleriyle Türkiye’nin önemli tarım kentlerinden biri. İzmir Agroexpo Fuarı bu anlamda bizim için çok önemli. Burada toplamda 2500 m2 stantlarımızla tüm çiftçilerimizi fuara davet ediyoruz.

Case IH olarak bu fuara özel ne tür yenilikleriniz var? Fuara nasıl hazırlandınız?

Case IH markamızla 2020 yılında 178. kuruluş yıldönümümüzü kutluyoruz. 178 yıla bakıldığında çok köklü bir markayız. Dolayısıyla Case IH için de çok önemli bir ürünü bu yıl devreye aldık. Geçen yıl da ürün lansmanlarımız devam etmişti, yatırıma ara vermemiştik. Türk ekonomisine ve Türk tarımına inanıyoruz. Türk Traktör olarak da yatırımlarımıza devam ediyoruz. Geçen yıl devam ettirdiğimiz yatırımların meyvelerinden bir tanesi de bu yıl lansmanını yaptığımız JXE serisi traktörlerimiz. JXE için sloganımızı “Tam hayal ettiğiniz gibi” olarak belirledik. Burada Ar-Ge gücümüzden bahsetmek istiyorum. Ar-Ge denilince masaüstü mühendisler gibi akla geliyor ama çiftçinin sahada ihtiyacını anlayıp ona en uygun çözümü en hızlı çözümü sunmak olarak anlamlandırıyoruz. Biz Türk Traktör olarak 150’ye yakın çalışanımız ile Ankara ve İstanbul Ar-Ge merkezlerimiz ile çiftçiye en yakın firmalardan biriyiz. Sadece Türk çiftçisi değil, bizim ihracat gücümüzü de düşününce dünya çiftçisinin ihtiyacını belirleyen, ölçen ve çözümleri yöneten bir güce sahibiz. JXE serisi, 55 ve 65 beygir gücünde çiftçinin ihtiyacına yönelik tasarladığımız, yerli S8000 motora ve yerli şanzımana sahip yerli bir ürünümüz. Çiftçinin ihtiyacını anlarken temelde iki şeye bakıyoruz. Bir tanesi konfor. Çiftçi gün boyu traktörde oluyor. Dolayısıyla konforlu bir yerde çalışmak istiyor. Biz JXE serisini tasarlarken, açılabilir sunroof, klima ve bluetooth gibi unsurları ekleyerek, yan koltukla birlikte sunuyoruz. Diğer konu ise ekonomi. Çiftçilerimizin önem verdiği, kar ve ekonomik unsurları yakıt tasarrufu ile sağlıyoruz. Biz bu traktörümüzde 540 kuyruk mili haricinde ekonomik 540 kuyruk milini standart olarak sunuyoruz. 540 ekonomik kuyruk milinde, motor 1600 devrin altında kalıyor. Bu yakıt tüketimini azaltmasını sağlıyor. Aynı zamanda çiftçinin zaman kaybettiği durumlarda, bu traktörümüzde levye kolu olduğu için sıra başı dönüşlerde hızlı bir şekilde bir sonraki sıraya girip işleme devam edebiliyorlar.

Finansman olarak nasıl bir destek sağlıyorsunuz?

Geçen yıldan beri şunu söylüyoruz, “devir ekonomi devri”, “çiftçinin yanında olma devri”. Devreye aldığımız Türk Traktör Finans’la beraber, İzmir Agroexpo Fuarı’na farklı bir kampanya yaptık. 50 Bin TL ile 2 Yıl 0 Faiz kampanyamız var. Bu traktörümün fiyatı 99 Bin 900 TL den başlıyor. Biz şöyle diyoruz; 50 Bin TL peşin, 25-25 2 yıl taksitle çiftçilerimiz bu traktöre sahip olabilir.

Ar-Ge ekibinin sahaya inmesinden ve oradaki çalışmalardan bahseder misiniz?

Bizim Ar-Ge ekibimizden birçok arkadaşımız fuarda ve biz fuarları iki yönlü görüyoruz. Biri yeni ürünlerimizi, kampanyalarımızı ve tanıtımlarımızı çiftçilerimize anlattığımız bir iletişim aracı olarak görüyoruz. Diğeri ise, aynı zamanda bundan daha önemlisi, onları geniş bir platformda dinlemek için büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Sahadan örnek verecek olursak bugün Ar-Ge ekibimiz ve pazarlama ekibimiz burada çiftçilerimizi dinleyip onların ihtiyaçlarını anlamak için canla başla çalışıyoruz.

Yılın ilk fuarındayız, yılın geri kalanında nasıl bir planlamanız olacak?

2019’un sonunda daha canlı bir piyasa görmeye başlamıştık. 2020 yılının da 2019’a göre daha iyi olmasını bekliyoruz. Bunu söylerken elimdeki sebeplerden biri tarım destekleri… 2019 yılında 16 Milyar TL olan tarım destekleri, bu yıl 22 Milyar TL’ye çıktı. Yüzde 30’un üzerinde bir artış var ve bu sevindirici. Diğer bir konu ise tarımsal kredi faiz oranları Kasım ayına kadar %18’di. Kasım ayında %12. 3 Ocak’tan itibaren de %9’a düştü. Buda çitçimizin ekipman ve traktör edinebilmek için bir avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda buradaki limitler arttırıldı. Bir de şu dönem yağışların gözlemlendiği bir dönem. Dönem dönem yağışın az olduğu bölgeler oldu ama genel yağış rejimine baktığımızda şu anda olumsuz bir şey söylemek mümkün değil.

Son olarak Case ekipmanları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Traktörlerin olmazsa olmazı ekipmanlarıdır. Fuarda 9 farklı Case ekipman ile yer aldık. Tarla tipi ilaçlamadan toprak işlemeye ve römorklara kadar ekipman ürün gamını genişletiyoruz.