Tarımın Geleceği, Tarım Zirvesi’nde masaya yatırıldı

Bloomberg HT Tarım ve Gıda Zirvesi bugün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın katılımıyla İstanbul Hilton Bomonti'de düzenlendi.

Tarım ve gıda sektörünün tüm paydaşlarının katıldığı toplantıda farklı oturumlarda sektörü ilgilendiren öncelikli konular ele alınıyor.

Zirvenin ilk bölümünde konuşan Bakan Fakıbaba zirveyi düzenleyen Bloomberg HT’ye teşekkür etti.

Fakıbaba, tarım girdilerinde “yarısı sizden yarısı bizden” şeklinde farklı destekler olacağını bildirdi.

Tarım ve hayvancılıkta rekabetçi bir Türkiye vizyonuyla 2018-2000 strateji planı yayınladıklarını belirten Fakıbaba “Sürdürülebilir üretimi, kırsal kalkınmayı ve rekabet edebilirliği sağlamak amacıyla stratejiyi ‘milli tarım güçlü yarın’ olarak belirledik. Tarımsal faaliyetlerin yürütülmesi için 2 kaynağa ihtiyaç var, tarım arazisi ve çiftçilerimiz. Bu 2 unsura sahip çıkmalıyız..Başarılı olmamak için hiçbir sebebimiz yok problemlerimiz olduğu doğru ama bunları tek tek aşabilecek güce sahibiz.” dedi.

Bakan Fakıbaba’nın konuşmasını takip eden oturumda gelecekte tarımın nasıl sürdürüleceği masaya yatırıldı. Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat’ın moderatörlüğündeki oturumda Supersol Kurucu Ortağı Rafael De Toledo, Türk Traktör Satış Sonrası Direktörü Oktay Yıldırım, TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özertan konuştu.

Çiftçinin finansman sorunları ise bu oturumun ardından gerçekleşen oturumda Bloomberg HT Program Sunucusu Güzem Yılmaz’ın moderatörlüğündeki oturumda ele alındı. Bu oturumda Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan, TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova ve KKB Yönetim Kurulu Üyesi Kasım Akdeniz yer aldı.