“Sürdürülebilir tarım ve gıdanın geleceği için küresel iklim değişikliği ile mücadele şart”

Reis Gıda, organize gıda perakendesinin zincir market temsilcileri ile sektörün önde gelen markalarını buluşturan Yerel Zincirler Buluşuyor Fuarı (YZB)’nda Türkiye’nin önemli perakende firmalarıyla bir araya geldi. Günümüzde markalar rekabet edebilmeleri için müşterinin değişen ihtiyaç ve isteklerini göz önünde bulundurmalılar diyen Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, rekabet gücünü elde tutmak için talebe göre üretim yapmak gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından bu yıl 17-18 Nisan 2019 tarihlerinde 11’inci kez düzenlenen YZB, “Değer” ana temasıyla kapılarını araladı. Organizasyon, yeni ürün, hizmet ve konuşmacılarıyla gıda ve perakende sektörünün geleceğine iki gün boyunca ışık tuttu. Gazeteci ve ekonomi yorumcusu Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünü üstlendiği panelde yerel ekonomiyi güçlendirmek için atılması gereken adımlar, yerel işaretli ürünler, küresel talebe ayak uydururken yakalanacak fırsatlar, yerel ürünler ve markalaşmanın önemi konuşuldu.

“Ya farklılaşacak ya da markalaşacaksınız”

“Değer” ana teması etrafında düzenlenen organizasyonda, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, konuşmacı olarak yer aldı ve sektörde öne çıkan çalışmalarını aktardı.  Aile şirketi olarak, aile yapısı içinde değerlerini koruyarak ve verimlilikte sürdürülebilirliği sağlayarak ilerlemek istediklerini belirten Mehmet Reis, “Geleceği planlamanın en iyi yolu onu tasarlamaktır. Başkalarının gittiği yoldan giderseniz iz bırakamazsınız. 1994 Türkiye’de yayınlanan ilk bakliyat reklamı Reis markasıyla görünmeye başladı. Markalaşma sürecimizde önemli gelişmeler yaşandı. Sektörde yenilikleri uygulamak, uzmanlaşmak ve lider olmak markamızı daha da güçlendirdi. Bugün, Reis markası olarak; 7 binin üzerinde yurtiçi perakende, 4 bin toplu tüketim noktası yaklaşık 16 bin satış noktasında Reis ürünlerimiz bulunuyor. Bu sonuçlar markamıza ve çalışmalarımıza güvenimizin bir göstergesidir” dedi.

‘‘Toplumsal sorunlara duyarlı olduk’’

Enflasyonla mücadele konusuna dikkat çeken Mehmet Reis, “Bu konu sadece hükümetlerin işi değil, iş adamlarının da görevidir. Ben bu bilinç ile Türkiye’de ilk defa sabit fiyat uygulamasını başlattım. Enflasyon canavarına tek başına kafa tutan adam olarak Don Kişot karikatürümü yaptılar. 2018 Ağustos ayında ekonomide yaşanan dalgalanmalardan sabit fiyat uygulamasını yine gerçekleştirdik. Şirketin ya da markaların başarıları artık sadece ticari büyüklükleri ile değil topluma hangi oranda fayda sağladıklarıyla ölçülüyor. Markanın yöneticilerden daha yaşanabilir bir dünya için bir şeyler yapmalarını bekliyor.

Reis ailesi olarak, sosyal sorumluluk bilinci ile toplumsal sorunlara daima duyarlı olduk ve çözüm için gönüllü olarak katkıda bulunduk” dedi.

“Obezite önlenebilir”
Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında diyabet artış hızında ilk sırada yer aldığını belirten Mehmet Reis, Türkiye’de her üç kişiden birinin obez olduğu açıklandı. İlkokul ikinci sınıf çocukların yüzde 9,9’u obez, yüzde 14,6’sı ise fazla kilolu. Obezite, diyabet başta olmak üzere pek çok hastalığın ana nedenidir. Biz Reis Gıda olarak, çocuklar ve gençler arasında yayılan günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olduğuna dikkat çekerek kampanyalar başlattık. “Abur Cubur Olacağı Budur” , “Abur Cubura Karnımız Tok”, ‘’Anne Yemeği. ‘’, “Ev Yemeği Sofrada Hesap Ortada” ayrıca “Evde Yemek Var” ve ‘’Tüm Sevdikleriniz Sofrada Buluşuyorsa, Hayat İşte O zaman Tamam’’ sloganlarımız ile obezitenin engellenebileceğine dikkat çekmeye çalıştık” dedi.

 “Gelecek nesiller için yapacaklarımız”

Organizasyonda küresel iklim değişikliğine dikkat çeken Mehmet Reis, “Artan şehirleşme ve teknoloji çocuklarımızın toprak, su, orman ve denizin önemini bilmeden tarla ve bahçeyi görmeden büyümelerine neden oluyor. Sürdürülebilir tarım ve gıdanın geleceği için küresel iklim değişikliği ile mücadele, toprak ve suyun, yerli ve yerel tohumların kıymetinin bilinmesi, israf ve geri dönüşümün öneminin kavranmasını hedefliyoruz. Çocuklarımıza ata tohumlardan doğal şartlarda üretilen bitkisel ürünleri sevdirmeyi, sağlıklı beslenmeyi amaçlıyor ve geleneksel sofra kültürümüzün ve değerlerimizin korunması adına mücadele veriyoruz” dedi.

3.0 marka değer endeksi

Reis Gıda 2015 – 2016’da Devlet Planlama Teşkilatı ve TUİK’ in belirlemiş 12 ilde gerçekleştirilen Marka Sağlığı Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’de 3.0 marka değer endeksi bakliyat kategorisinde yüksek marka değerine sahip tek marka olarak öne çıkıyor.

Marka gücünü yarınlara taşıyabilmek, bugün olduğu gibi gelecekte de imrenilen firma ve lider bir marka olarak sürdürebilirliği sağlayabilmek için; markaya yatırım yapmak, kalite standardını en üst seviyede tutmak gerekir diyen Mehmet Reis, “Marka değer endeksi marka yönetiminin başarısını gösterir. Marka performansının sürekli olması ve küresel arenada yer alabilmesi için donanımlı ve güçlü olması gerekmektedir” dedi.