ROTA hidrolik orta kol üretimine başladı

ROTA, traktörlere ekipman bağlamak için kullanılan hidrolik orta kol ürünlerinin üretimine başladı.

NSK Group’un markası olan ve 70 yıllık tecrübesi ile direksiyon ve süspansiyon parçaları üreten ROTA, geçtiğimiz yıl Automechanika İstanbul Fuarı’nda hidrolik parçaların üretimine başlayacağını duyurmuştu. Yaklaşık bir yıl süren test ve AR-GE çalışmaları sonrasında ROTA, 13 referans hidrolik orta kol ürününün üretimini yapmaya başladı.

Yapılan testler ile maksimum seviyede performansa sahip olacak şekilde tasarlanan ürünler, başlayan tarım sezonu ile pazara sunuldu. Ürünler ROTA’nın yurtiçinde bulunan 8 traktör yedek parça bayisi aracılığı ile raflardaki yerini almaya başladı.  ROTA, hidrolik orta kol ürünü ile ilgili ilk ihracatını da Mayıs 2020’de bir Avrupa ülkesine gerçekleştirdi. Tüm dünyada yaklaşık 250 iş ortağı bulunan ROTA, ürettiği ürünleri 100’den fazla ülkeye ihraç ediyor. ROTA Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firmasından biri ve üretiminin %85’ini ihraç ediyor. Firma, üretimine başladığı hidrolik orta kol ürünlerini de bu satış ağı üzerinden global pazara sunarak ülkemizin ihracat rakamlarına katkı sağlamaya devam edecek.

ROTA önümüzdeki dönemde şuan ürettiği hidrolik orta kol ürününe ek olarak başka hidrolik parçalar da üretmeyi planlıyor.  Traktörlerin direksiyon sisteminde kullanılan direksiyon silindirlerini ve tarımsal ekipmanlarda kullanılan bazı hidrolik parçaları da üretecek. Bununla birlikte ROTA,  bu alandaki ürün gamını genişletecek.

8 aşamadan oluşan standartlaştırılmış kaliteli üretim

Direksiyon ve süspansiyon parçaları üretiminde kalitesi ile bilinen ROTA, hidrolik silindir üretiminde de bu kalite çizgisinde üretim yapıyor. Hidrolik silindirleri 8 aşamadan oluşan tüm süreçleri doğrulanmış ve standartlaştırılmış şekilde özel prosesler ile üretiyor.

Tasarım
Standartlaştırılmış, doğrulanmış ve optimize edilmiş şekilde ürünlerin tasarımını gerçekleştirir.
Vallidasyon
Bilgisayar ortamında FEA analizi ile tasarım doğrulaması yapılıyor ve üretim standardına uygun kendi bünyesinde bulunan test merkezinde statik ve dinamik testleri gerçekleştiriyor. Ayrıca gerçek kullanım şartlarında ürünün performansını analiz ederek saha testleri de yapılıyor.
Üretim
Silindir üretimi için özel tasarlanmış kaynak prosesleri oluşturan ROTA; 70 yıllık tecrübesini ve üretim teknolojisini bu ürünlerin üretim süreçlerinde de kullanıyor.
Endüstriyel yöntemler ile temizlik
Hidrolik parçaların üretiminde en önemli hususlardan biri de endüstriyel temizlik olup, tüm bileşenler özel prosesler ile temizlenerek kaynak ve montaj için hazır hale getiriliyor.
Montaj
Özel tasarlanmış montaj hattında kalifiye personeller tarafından ürünlerin montajı gerçekleştiriliyor.

Kontrol ve test
ISO 4406 CE 18/15/12 standardına göre filtre edilen yağ ile 500 bar’a kadar 100% sızdırmazlık testi uygulanan ürünlerin en iyi performans ile çalıştığından emin olunuyor. Ayrıca ürünlerin tüm kritik karakteristiklerinin 100% ölçüsel kontrolü yapılıyor.

Yüzey koruma
Ürünler boya tesisinde EN ISO 9227 standardına göre nanofosfat üzeri yaş boya ile minimum 480 saat korozyon direnci sağlayacak şekilde üretiliyor.

Paketleme
Hidrolik silindirlerin taşıma ve sevk esnasında zarar görmeden son tüketiciye kadar ulaşabilmesi gerekiyor. Bunun için ROTA, ürünlerin paketlemesini dayanıklı bir paketleme yönetimi olan ahşap sandıklar ile yapıyor.