New Holland olarak dijitalleşme yaygınlaştıkça biz de bunu tarıma uyguluyoruz

“Traktör anlamında yeni bir ürünümüz daha var. Dümenleme sistemi Master Drive sistemimizi New Holland TDD serisinde fabrika çıkışı olarak ilk defa traktör piyasasına sunuyoruz. 2,5 santim gibi bir hassasiyette tarımsal işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlayan bu sistem sayesinde çiftçilerimiz hassas tarım sistemlerinden yararlanarak daha verimli ve aynı zamanda düşük maliyetlerle çalışma imkanına sahip oluyorlar.”

TürkTraktör Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Jiri Velharticky

New Holland olarak İzmir Agroexpo Fuarı’na nasıl hazırlandınız?

İzmir Agroexpo Fuarı en önemli ulusal fuarlar arasında. İzmir aynı zamanda yılın ilk fuarı olduğu için genel olarak pazar hakkında bir fikir vermesi açısından da önemli. Bu yıl New Holland standında yine tüm ürün gamımızla bütün traktörler ve ekipmanlarımızla yer alıyoruz. Bu yıl genel anlamda daha iyi başladı diyebiliriz. Ocak ayı geçen yıla göre daha iyiydi. Şubat ayı da iyi gidiyor. Ancak yılın geri kalanı için bir şeyler söylemek için çok erken.

Bu fuar üzerinde yeni bir ürün lanse ettiniz mi?

Traktör anlamında iki tane yeni ürünümüz var. İzmir bahçe anlamında oldukça önemli bir lokasyona sahip. Sadece İzmir’in değil çevre illerin de bahçe tarımında farklı bir konumu var. Burada ilk defa gösterdiğimiz TTJ Limited Edition dediğimiz özel üretim, farklı renkte olan bir modelimizi sergileme fırsatına sahibiz. Bunun yanında aynı zamanda yine yüksek beygir gücü talep eden bahçe çiftçilerimiz için de TL 407 modelimizi de burada tanıtıyoruz. Müşterilerimizle buluşturmuş oluyoruz.

Traktör anlamında yeni bir ürünümüz daha var. Dümenleme sistemi Master Drive sistemimizi New Holland TDD serisinde fabrika çıkışı olarak ilk defa traktör piyasasına sunuyoruz. 2,5 santim gibi bir hassasiyette tarımsal işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlayan bu sistem sayesinde çiftçilerimiz hassas tarım sistemlerinden yararlanarak daha verimli ve aynı zamanda düşük maliyetlerle çalışma imkanına sahip oluyorlar.

Türktraktör’ün New Holland’da farklılaştığı alanlardan biri de finansman. Finansman desteği olarak bu yeni bahsettiğiniz ürünler için yeni bir çalışma olacak mı 2020’de?

Türktraktör Finans çözümünü ilk defa sektörel olarak devreye almıştık. Bayilerimizi banka şubesi haline getiren bu sistemle çiftçilerimize uygun şartlar öneriyoruz. %0 faizden başlayan, 2 yıla kadar olan vadelerde çiftçilerimiz rahatlıkla iş makinelerine de sahip olabilecekler. Hem iş makinelerinde hem de traktörlerde olacak kampanyalar.

Tarım ekipmanları konusunda bir çalışmanız var mıdır fuarda?

Ekipman kanalında her geçen gün ürün gamımızı genişletiyoruz. New Holland markasının en önemli özelliklerinde bir tanesi de aynı çatı altında bütün ekipmanlara ulaşabilmesi. Fuarda ekipman için de daha büyük bir standa yer verdik. Pulluktan biçerdövere kadar geniş bir ürün gamını müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Özellikle ilaçlama makinelerinde yaptığımız yenilikleri de yine İzmir Agroexpo Fuarı’nda müşterilerimizle buluşturuyoruz. Aynı zamanda hayvansal üretim makinelerine de oldukça önem veriyoruz. Onlardan bir tanesi yem karma vagonlarımız. Bunun dışında balya makinelerimizi de yine müşterilerimizin beğenisine sunarak onların taleplerini karşılamaya çalışıyoruz.

Bahçe traktörlerinizden de kısaca bahseder misiniz?

Geçen yıl burada lansmanını gerçekleştirdiğimiz bir diğer ürün de T580 Bahçe. 55 beygir gücünde. Bahçeyle uğraşan çiftçiler için üzerinde barındırdığı özelliklerle tüm ihtiyaçlara cevap verebilen bir üründü. Bu ürün kısa bir sürede çok büyük beğeni topladı ve toplayıcıya sahip oldu ve satış gerçekleşti. T580 Bahçe, bahçe segmentinde en çok satan modellerden bir tanesi. Aynı zamanda geçen yıl ki Türktraktör satışlarında dördüncü en çok satan model olma özelliğine sahip. Dijitalleşme yaygınlaştıkça biz de bunu tarıma aktarmaya devam ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de TD serisi. Başta da bahsettiğimiz gibi traktörlerde isteğe bağlı olarak sunduğumuz otomotik dümenleme sitemi Master Drive var. Orta segmetteki çiftçilerimize de hitap ediyor. Verimli tarım yapmamızı sağlayabilen bir sistem olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda New Holland markamızda, diğer traktörlerimiz için de hassas dümenleme sistemimiz de mevcut. 2,5 buçuk santimetreden yine 20 santimetreye kadar geniş bir dümenleme sistem seçeneğimizi burada gösteriyoruz.

Bununla birlikte geçen yıl lanse ettiğimiz önemli ürünlerden bir tanesi de bir dijital karar verme içeriği olan “Tarlam Cepte” uygulamasının devreye alınmasıydı. Tarlam Cepte bir uygulama aslında. İsterseniz İOS, isterseniz Android bazlı telefonlarınızdan indiriyorsunuz. Ücretsiz bir uygulama. Bu ücretsiz uygulamayı indirdikten sonra bölgenizdeki hal fiyatları, mazot fiyatları, gübre fiyatları hakkında ve hava durumu hakkında değerli bilgilere sahip olabiliyorsunuz. Tarlam Cepte’nin aynı zamanda ücretli bir kısmı da var. Sadece 360 lira yani günde 1 liraya buna sahip olabiliyorsunuz. Bu sayede size erken uyarı sistemine sahip oluyorsunuz. Şu anda Tarlam Cepte’yi 9.900 kişi telefonlarına indirmiş durumda. Oldukça başarılı ve sevilen bir uygulama olma özelliğine sahip diyebiliriz.

İş Makineleri Pazarlama Müdürü Volkan Öncel

İş Makinelerinde müşterilerimizin kazançlarını artırmak, verimliliklerini artırmak çok önemli

İş Makineleri Pazarlama Müdürü Volkan Öncel

Aslında 27 Ocak iş makineleri ve tarım sektörü için bizim anlamımızda önemli bir gündü. Çünkü Koç Holding bünyesinde Türktraktör olarak ilk defa yerli iş makinesi üretimine başladık. Kazıcı yükleyiciler iş makinesi sektöründe satılan her 100 makineden 30’una denk geliyor. Biz de küresel bir markanın yerli üretimini yapıyoruz. Makinemizin teknik çok büyük özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda New Holland markamızla 40 tane 3S satış servis bayimizle, 100’den fazla servis noktamızla, Türkiye’nin en büyük yedek parça deposuyla tamamen inşaat ve tarım sektörüne bu makinemizle hizmet vermeyi planlıyoruz. Özellikle bizim için müşterilerimizin kazançlarını artırmak, verimliliklerini artırmak çok önemli. Bizim bu markamızın en büyük şeyi daha üretken, daha yüksek performans ama daha az yakıt harcayarak daha çok iş yapma. Böylece daha çok kazandırma, daha çok yatırım yaptırma üzerine. Böyle bir markanın böyle bir makinenin de yerli üretimini yapmaktan çok mutluyuz.