Monster Jam şampiyonları son zamanlarda 6 dünya rekoru kırdı.

BKT Network’ünün son beş bölümü yayınlandı. Monster Jam şampiyonlarının geçen Temmuz ayında Florida’daki Bradenton Motorsports Park’ında adrenalin dolu bir şovda kırdıkları harikulade rekorların hikayesini anlatılıyor.

Harikulade rutinleriyle GUINNESS REKORLAR KİTABI®’na giren dublörlerin ilk elden tecrübelerini içeren rekor kıran performansların beş bölümü yayınlandı.

 

Bu rekorlar, sürücüler için en yüksek güvenliğin garantisini verirken olası ve hayal edilebilir her rekora yetişmek ve bu rekorları kırmak için özellikle tasarlanmış BKT lastikleri sayesinde mümkün oldu. Akrobatik şovun organizatörü Feld Motor Sports® ile yapılan bir anlaşma sayesinde BKT, 2014 yılından beri Monster Jam’in tek yetkili lastik üreticisidir.

O tarihten beri BKT, 1 metre 67 santimetreyi aşkın ebatlarda Monster Jam’e özel ürünün üçüncü nesli olan BKT MONSTER JAM LASTİK ile dünya genelinde bütün organizasyonlarda tüm Monster Kamyonların tek tedarikçisi olmuştur. Kendisinden öncekiler gibi bu lastik de genel satışta bulunmamaktadır fakat BKT’nin özel ortamlarda kullanılması için sunduğu tüm büyük ebat lastiklerin üretimine ilham olmaktadır.

Bizim BKT MONSTER JAM LASTİĞİMİZ yarışmalar sırasında üstün performansı ve kamyonların nefes kesici becerilerinden kaynaklanan mekanik gerilimle baş etmeyi garantilerken aynı zamanda en yüksek güvenlik standartlarını da karşılamak için tasarlanmıştır  – diyor BKT’de Teknoloji Başkanı ve Yöneticisi olan Dilip VaidyaMonster Jam ürünlerimiz için gerçek bir meydan okuma: eğer BKT lastikleri bu aşırı şartlara direnebilirse, tüm alanda ve uygulamada gerçekten kazanabiliriz“.

BKT MONSTER JAM LASTİK altı rekorun hepsini kırmak için tasarlanmıştır. Şimdi lastiğe yakından bakalım ve bu hedefe ulaşmayı nasıl mümkün kıldığını keşfedelim.

 

En yüksek sıçrama rekoru

Grave Digger® Monster Kamyonunu süren ilk ve tek kadın olan Krysten Anderson, 10 metreyi aşkın yüksekliğe ulaşarak rampadan en yükseğe sıçrama unvanını kazandı.

Bu tür bir performansın temel öğelerinden biri kesinlikle aracın ağırlığıdır. BKT, BKT MONSTER JAM LASTİĞİN ağırlığını daha da azaltırken aynı zamanda performansını da geliştirerek rekorun kırılmasına yardımcı olmuştur.

Ürün geliştirme evresinde, sıçrama sırasında olabildiğince fazla çekişi garantilemek için sırtın tasarımına özel olarak dikkat edilmiştir.

Bu lastiğin bir diğer özelliği de on metrelik yükseklikten indikten sonra bile mükemmel sabitleme sunmaya yarayan yuvarlak omuzdur.

Tüm bölümü izleyin: https://www.bkt-network.com/highest-ramp-jump-record-episode

 

Hız rekoru

Great Clips Mohawk Warrior® Monster Kamyonunu süren Bryce Kenny tarafından kırılan hız rekoru 161,433 km/sa.tir.

Bu hıza ulaşmak için lastiklerin üstün ve aşırı yüksek kalitede performans göstermesi, ama her şeyden önce iyi dengelenmiş olması gerekmektedir. Bu durumda da en iyi olası çekişi mümkün olduğunca çabuk sağlamada temel, sırtın tasarımıdır. Lastiğin direnci de şovun tam bir başarı yakalaması için önemlidir: Hızlanırken araç, kayda değer bir mekanik gerilime maruz kalır; bu nedenle, hız arttıkça aşırı ısınmayı ve lastiğin maruz kaldığı gerilimi de göz önünde bulundurarak düzenli performansı garantilemek için optimize edilmiş bir lastik yapısı gerekmektedir.

Tüm bölümü izleyin: https://www.bkt-network.com/fastest-speed-record-episode

 

Tek sefer iki donut rekoru

Zombie™ ile Bari Mussawir toplam 58 donut ile ilk rekorunu ve bir dakika içinde 44 donut ile ikinci rekorunu kırarak art arda en çok “donut devri”ni yapmıştır.

Bunlar, lastikleri yüksek mekanik gerilime maruz bırakarak aşınmalarını ve yırtılmalarını hızlıca artıran ve ısılarında kayda değer bir yükselişe sebep olan akrobatik numaralardır.

Bu nedenle BKT MONSTER JAM LASTİK, dönüşler sırasında devamlı gerilime dayanabilen belirli uzunlukta ve derinlikte dişlere sahiptir. Yuvarlak omuz, bu numaranın gerektirdiği sözde “yanlama” manevralarını kolaylaştırır.

Tüm bölümü izleyin: https://www.bkt-network.com/most-consecutive-donuts-episode

 

Burun üzerinde gitme rekoru

Ödüllü Tom Meents Max-D™ ile  iki tekerlek üzerinde 63 metreden fazla gidereken uzun süre burun üzerinde gitme rekorunu kırmıştır.

Bu gösteri, burun üzerinde kalkma süresince Monster Kamyonun tüm ağırlığını taşıyan ön lastiklere kayda değer bir gerilim uygulamaktadır.

BKT MONSTER JAM LASTİK, tek bir açıda sürülürken direnç ve olağanüstü çekiş sağlamak için üretilmiştir.

Yüzeyindeki desen sayesinde bu lastik, dengesini geliştirerek aracın mümkün olabildiğince stabil olmasını garantiler.

Tüm bölümü izleyin: https://www.bkt-network.com/longest-stoppie-episode

 

En uzun atlama rekoru

Adam Anderson Megalodon® ile “uçarak” ve tüm rekorları kırarak 8 araba üzerinden atlamıştır.

5 kez dünya şampiyonu olan Anderson, köpek balığı şekli sayesinde kolayca tanınan Monster Kamyonu ile geçen yıl kırılan 7 araba rekorunu geçerek bu rekoru kırmıştır.

Bir kez daha, lastiklerin güvenilirliğin ve direncin garantisini vermesi araç için elzemdir. Bu durumda ürünün yüzeyindeki deseni ve yuvarlak omzu, Monster Kamyonunun sıçrama sonrası inişte stabil kalması için temel unsurdur.

Tüm bölümü izleyin: https://www.bkt-network.com/most-monster-jam-trucks-jumped-record