Massey Ferguson’da ürün geliştirme süreçleri bitmiyor

AGCO Türkiye Pazarlama Müdürü Özlem Aşçı: “Massey Ferguson olarak, 2018 yılında da iş odaklı çiftçilerimizin yine yanında oluyor ve onların ekonomisine ve verimliliğine hizmet ediyor olacağız.”

Sektörünüz ve Türkiye özelinde değerlendirdiğinizde 2017 yılı şirketiniz açısından nasıl geçti?

2017 yılı tarım makineleri sektörü için gümrük mevzuatının Ocak ayında ani bir karar ile değişmesi ile hareketli ve yeni yönetmeliğe adapte olmak için efor sarf ettiğimiz bir yıl olarak geride kaldı. Ürün fiyatlarında yapılmak durumunda kalınan zorunlu güncellemeler nedeniyle markamız küçük ve orta segment traktörlerde tahminlerimizin bir miktar altında kaldı ancak tek etken bu da değildi. Türk Lirasının Euro ve Dolar karşısındaki değişimi de Avrupa menşeli ürünlerimiz için olumsuz bir etki yarattı. Ancak genel resme baktığımızda sunduğumuz araç içi ve üstü teknolojiler ile profesyonel çiftçilerin ilk akla gelen markası olmayı başardık. Genel traktör pazarından bahsedecek olursak, bir önceki yıla göre %5’lere varan bir büyüme sağlandı. Bu büyüme esasında sektördeki yükselen rekabet ve şirketlerin yaptığı agresif satış kampanyaları sonucunda talebin artması şeklinde oluştu. Çiftçilerimiz için makine ve ekipman yatırımı yapmak için iyi fırsatları barındıran bir yılı geride bıraktık.

Bu yıl içerisinde şirketiniz bünyesinde yaptığınız yatırımlar, yeni ürünler,  lansmanlar vb. gelişmeler nelerdir?

Bilindiği üzere bu yıl başında endüstrimizde yerli üretim traktörlerde mevcut egzoz emisyon seviyesi devam ederken ithal ürünlerde AB EU16712013 ana yönetmeliğine tabi hale geldik. Bu bağlamda orta ve büyük segment traktörlerimizin tamamen yenilendiğini söyleyebiliriz. Temelde bu yenilikler operatör ve çevre güvenliğini artıran güncellemeleri içerirken, MF olarak sadece bunlarla sınırlı kalmadan daha fazlasını sunan güncellemeleri 75-405 beygir gücü arasındaki ürünlerimizde çiftçilerimize sunuyor olacağız. Bu yeni ürünlerimiz kademeli olarak İzmir Tarım Fuarı ile başlayan süreçte çiftçilerimizin beğenisine sunuluyor olacak. Daha küçük segment ürünlerimizden bahsedecek olursak, Manisa üretim operasyonumuzda da modernizasyon ve kapasite artırımı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Hiç bitmeyen ürün geliştirme süreçlerimize ek olarak operasyon tesislerimizde yeni alt üretim hatları ile ilgili de çalışmalarımız devam edecek. Yine bu sürecin sonunda ürünlerimiz daha fazla yerlilik oranı ve özelliklere sahip olacak.

Genel olarak 2018 yılından beklentiniz nasıl? Bu yıl için hedefleriniz ve genel stratejileriniz neler olacak?

2018 yılında geçmiş yılın bir benzeri pazarın tekrar edeceğini öngörmekteyiz. MF olarak, iş odaklı çiftçilerimizin yine yanında oluyor ve onların ekonomisine ve verimliliğine hizmet ediyor olacağız.

Sektörel olarak baktığınızda bu yıl bizi nasıl gelişmeler bekliyor?

Sektör genel olarak daha önceden de bahsetmiş olduğumuz mevcut emisyon sistemlerine devam ile ilgili süreçler ve sonrasında da AB EU16712013 ana yönetmeliğine uyumla ilgili altyapının hazırlıkları ile iştigal ediyor olacak. Bunun yanında Türkiye’de yatırım yapmaya başlayan yabancı şirketlerinde gelişi ile mevcut rekabet daha zorlu bir şekil alacaktır. Tabi bunun sonuçları çiftçilerimiz üzerinde olumlu olacak ve daha iyi hizmet aldıkları ve her markanın bunun için yarıştığı bir dönem olarak karşımıza çıkacaktır. Diğer yandan çiftçilere verilen destek ve kredi sübvansiyonlarının da devam edeceği öngörüsü ile pazarın yine beklentilerimizde gelişeceğini öngörmekteyiz.