Köymak’ta çiftçinin ihtiyaçlarını daha az makineyle çözmeye çalışıyoruz

“Son teknoloji kullanarak üretimini gerçekleştirdiğimiz makinelerimiz farklı ortamlarda en iyi verimi almak için tasarlanıyor.”

 Erdinç Ergen Köymak Tarım Makinaları Yöneticisi

KÖYMAK Tarım Makinaları bünyesinde havalı buğday mibzerini, sürekli bir gelişim halinde üretmeye devam ediyoruz. Türkiye’deki bu alanda gerçekleştirilen çalışmaların ilk üretimleri firmamız tarafından sağlanmıştır. Son gerçekleştirilen teknoloji ile makinanın ön kısmında gübre atma; arkasında ise tohumlama tankı birleştirilmiştir. Çiftçi, gübre atmak isterse; savurmayla gübre atmak yerine iki sıra arasına gübre vermenin daha ekonomik ve daha verimli olduğunu hasat zamanı kendi de gözlemleme şansı elde edebilecektir. Avrupa’daki önemli çalışmalar göz önüne alınarak geliştirilen bu teknoloji ile gübre daha faydalı ve ekonomik kılınmaya çalışılmıştır. Bu teknoloji sayesinde maliyeti ve işgücünü azaltmayla birlikte verimi arttırma öngörülmüştür. Gerçekleştirilen bu çalışmaların yanı sıra akıllı hassas tarım teknolojisindeki çalışma hazırlıkları da devam etmektedir. Bu sayede Windows tabanlı bir teknoloji geliştirilecek ve kalibrasyon, hız, fan ayarları gibi ayrıca iz bırakma sistemlerini de sistematik bir şekilde çiftçi düzenleyebilecek. Bu konuda mekanik çalışmalar son bulsa da konunun ehli olan çiftçinin görüşlerine de son derece önem gösteriyoruz. Son teknolojiye kavuşturulmuş makinanın en büyük avantajı yine çalışma koşulları içerisinde öne çıkıyor.

Aklınıza gelebilecek her türlü olumsuz durumların aksine makine sayesinde arazi olumsuzlukları çalışma performansınızı etkilemeyecektir. Hızı ve iş kapasitesi oldukça yüksek bir makine olduğundan piyasadaki diğer makinalara oranla üretici daha fazla avantaja sahip olacaktır. Ayak sisteminin toprak şartlarından etkilenmemesi itibariyle de sağlanan hız ile birlikte toprakta daha fazla verimlilik sağlanabiliyor. Ziraat mühendisleri ve bilim insanları tarafında da ekim biçim işlemlerinin bu yönde olması gerektiği konusunda tavsiyeler bulunmaktadır. Geliştirdiğimiz bu makinanın bir diğer özelliği ise; gübreyi ya da tohumu daha derine atmasıdır. Ürettiğimiz tüm makinelerin hitap ettikleri kesim son derece farklıdır; fakat biz her ne olursa olsun tüm çiftçilere hitap etmeye çalışıyoruz.

Makinalarımız, iş güçlerine göre kimi zaman büyük kimi zaman küçük çiftçinin iş hayatını kolaylaştırıcı yönde oluyor. Küçük iş gücüne sahip çiftçiye uygun geliştirdiğimiz Üniversal Ekim Makinaları için modellerimiz de mevcut. Küçük araziye sahip çiftçiler için geliştirilen bu sistemde de iz bırakma sistemi mevcuttur. Bu makinada, toprak şartlarına uygun olarak diskli, çapalı veya baltalı olarak alternatifler sunuyoruz. Bu makine ile çiftçi; ince tohumlar olarak adlandırılan soğan ve kanola gibi ürünleri ve yem bitkileri için kolaylıkla çalıştırabilecektir.

KÖYMAK Tarım Makinaları Ltd. Şti.

1969 yılında Bandırma’da kurulmuştur. Ürün portföyünü; deneyim, müşteri istek ve beklentileri ile Ar-Ge çalışmalarının bileşkesinden oluşturarak kısa zamanda bir marka haline gelmiştir. 1998 yılından itibaren Avrupa’ya ihracat yapmaya başlamıştır. KÖYMAK, günümüzde de 7 ülkeye ihraç ettiği ürünleri ile ülke ekonomisine önemli katkılar sunmaya devam ediyor. KÖYMAK Tarım Makinaları Ltd. Şti. bünyesindeki ürün yelpazesinde kendi markasını taşıyan sıcak hava jeneratörleri, mekanik hububat ekim makineleri, pnömatik hububat ekim makineleri, helezon götürücü yükleme makineleri bulunmaktadır.