JCB Güç Sistemleri, SİF İş Makinaları ile Türkiye’de

SİF İş Makinaları, 10 Mayıs 2018 günü imzalanan anlaşma ile, JCB’nin JCB POWER SYSTEMS (JCB GÜÇ SİSTEMLERİ) adıyla birçok ekipman ve ürüne OEM diye tabir edilen endüstriyel ve jeneratör tipinde dizel motor tedariki yapan firmasının Türkiye distribütörü oldu.

1945 yılında, kurucusu Joseph Cyril Bamford ile İngiltere’de kiralık bir garajda başlayan JCB’nin başarı hikâyesi, firmayı bugün dünyanın önde gelen iş makinaları üreticilerinden biri konumuna getirmiştir. 1953 yılında dünyanın ilk kazıcı-yükleyicisini üreten firma, innovasyona verdiği önem sayesinde hep bir adım önde olmuş ve sonraki yıllarda daha birçok ilke daha imza atmıştır.

Bugün 4 kıtada bulunan 22 üretim tesisine, 16 yedek parça ve eğitim merkezine sahip JCB markasının Türkiye’deki satış ve pazarlaması 1974 yılından bu yana SİF İş Makinaları tarafından başarı ile yürütülmektedir.

1970’li yıllarda motor üretimi için başlayan Ar-Ge çalışmaları, 4 silindirli prototip modellerin üretimi için başlamış, 2004 yılında talepleri karşılamak amacı ile kurulan JCB POWER SYSTEMS (JCB GÜÇ SİSTEMLERİ) milyonlarca sterlinlik bir üretim tesisi ve montaj hattına sahip fabrikasından çıkan ilk ürün ile birlikte JCB motor lansmanı yapılmıştır.

Projenin derinlemesine araştırma ve geliştirme aşaması sırasında dünyanın önde gelen uluslararası tedarikçileri ve motor teknolojisi danışmanlarının uzmanlık alanlarından birinde taslak hazırlanmıştır. Yüzlerce prototip yapılmış, bunlar geniş bir uygulama yelpazesinde denenmiş ve 100.000 saatlik titiz testler gerçekleştirilmiştir.

JCB motora sahip JCB DizelMax adlı araç, 2007 yılında saatte 563,418 km hızı ile ‘Karadaki En Hızlı Dizel Araç’ olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş, JCB marka motorların gücünü tüm dünyaya kanıtlamıştır. 2 yıl gibi kısa bir sürede 50.000 adetlik satış rakamına ulaşan JCB motorlar ile jeneratör üretimine de geçilmiştir.

Talebin hızlı artmasının bir sonucu olarak 2011 yılında Hindistan fabrikası üretime başlamıştır. 2012 yılında Stage IIB/Tier4i üretimi ile 200.000 adede ulaşan JCB, 2013 yılında 6 silindirli motorların üretimine başlamıştır. Gelişen teknoloji ile 2015 yılında Stage IV/Tier4 üretimi başlamasından bir yıl sonra 2016 yılında 500.000 adet motor satışı gerçekleştirilmiştir.

Kuruluşundan bu yana geçen 14 yıllık süre zarfında JCB POWER SYSTEMS (JCB GÜÇ SİSTEMLERİ), üretim tesisi, montaj hattı, Ar-Ge merkezi gibi yatırımlarını aralıksız sürdürmekte ve büyümesini devam ettirmektedir.

JCB Motorlar, yenilik, kalite, güven ve yakıt verimliliği ile JCB’nin gücü ve güvenilirliğini birleştirilerek üstün performans sunmaktadır.

JCB üretimi motorlar, kompakt ve kurulumu kolay olmalarının yanısıra daha düşük maliyetlidir. Kullanıcı geri bildirimlerinden yola çıkarak tasarlanan bu ürünler, binlerce saat teste tabi tutulmaktadır. En yeni JCB EcoMAX motorları, geliştirilmiş soğutmalı EGR ve eşsiz yanma ile pahalı ve gerekli olmayan Dizel partikül filtreleri (DPF) olmadan emisyon değerlerini karşılar.

JCB, motorlarında ana kompenentlere 2 yıl sınırsız saat garantisi vermektedir.

Bundan sonra Türkiye’deki kullanıcılara SİF İş Makinaları güvencesi ile sunulacak JCB GÜÇ SİSTEMLERİ’ne ait dizel motorlar, yol ve yol dışı araç ve traktör, jeneratör, kompresör, pompa, araç üstü ekipman, yer altı ve üstü maden makinası üreticileri, savunma sanayi, petrol, endüstri, marin ve diğer birçok sektörde yoğun talep görecektir.