Hassas ıslah tekniklerinin gelecekteki düzenlenmesi hakkında danışmanlık verilecek

İngiltere'de Tarımda bilim ve teknoloji ile ilgili Tüm Taraf Parlamento Grubu (APPG), Kimble'dan Defra Bakanı Lord Gardiner'dan Hükümetin Brexit sonrası gen düzenleme gibi hassas üreme tekniklerinin düzenlenmesi konusunda Sonbaharda halkın katılımı toplantısı başlatmasını taahhüt etti. .

Dünkü Komite Tarım Yasası ile ilgili Tartışma Aşaması tartışması sırasında APPG liderliğindeki bir değişikliğe yanıt veren Lord Gardiner, basit gen düzenleme tekniklerini GM düzenlemesi kapsamından çıkarmak için çok güçlü bir davayı kabul etti.

Konsültasyonu açıklayan Lord Gardiner, Hükümetin, gen düzenleme tekniklerini GM olarak sınıflandırdığı Temmuz ayındaki ‘bilimsel olmayan’ Avrupa Mahkemesi kararına uzun zamandır devam eden itirazını yineledi ve bu teknolojilerin ekonomik ve çevresel faydalarını elde etmek için düzenlemeye daha bilimsel bir yaklaşımın acil ihtiyacını vurguladı. Hükümetin DNA değişiklikleri doğal olarak veya geleneksel yetiştirme teknikleri ile oluşmuş olan genle düzenlenmiş ürünlerin GDO’lar olarak düzenlenmemesi yönündeki görüşünü teyit etmek.

“2018 yılında, Avrupa Adalet Divanı, genetik materyallerindeki değişiklikler aynı türün çapraz çeşitleri ve geleneksel yöntemlerle üretilmiş olsa bile, bu ürünlerin GDO’larla aynı şekilde ele alınması gerektiğine açıkça karar verdi. sadece gelişmiş bireyleri seçmek. İngiltere Hükümeti daha bilimsel bir sonuç için dava açmak üzere davaya müdahale etti. Bizim konumumuz, ve hala, eğer gen düzenleme ürünleri doğal olarak ya da geleneksel yetiştirme yöntemleri kullanılarak üretilebilseydi, GDO olarak düzenlenmemeleri gerektiğiydi ”dedi.

“Hükümet düzenlemeye daha bilimsel bir yaklaşım göstermeye kararlıdır. Birçok bilimsel enstitü, yetiştirme endüstrisi ve İsveç gibi bazı AB üye devletleri ile birlikte, mevcut kuralların bilimsel olmadığını ve bu teknolojilerin sunduğu ekonomik ve çevresel faydaları elde etmek için yakında bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu düşünüyoruz. daha dayanıklı mahsul çeşitleri, daha az sentetik böcek ilacı kullanımı ve daha fazla hastalığa dirençli hayvan gibi. ”

“Hükümetin gerek yasal gereklilikleri değiştirerek ve halkın güvenini ve güvenini sağlayarak bu konuyu ele alması önemlidir. Bu konuların şeffaf bir şekilde duyulması ve ele alınması önemlidir. Bu amaçla, Hükümetin bu konuda halka danışacağını kaydediyorum. Defra ayrıntılar üzerinde çalışıyor, böylece sonbaharda bir istişare başlatılabiliyor ”dedi.