Genç Çiftçi Akademisi Şanlıurfa eğitimlere başladı

Gençlerin tarıma olan ilgisini artırmak, belli konularda tarımsal üretim ve yatırım yapmayı öğretmek, eğitimli ve bilinçli genç çiftçiler yetiştirmek ve gençlere tarım alanında girişimcilik bilinci kazandırmak üzere Ziraat Bankası tarafından geliştirilen Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi Şanlıurfalı genç çiftçilerle eğitimlere başlıyor.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi ilgili olarak Harran Üniversitesi Prof. Dr. Hüseyin Apan Konferans  Salonu’nda bir tanıtım ve imza töreni düzenlendi. Törende konuşan Ziraat Bankası Kredi Politikaları Genel Müdür Yardımcısı M. Cengiz Göğebakan “Bugün, finans tarafında Ziraat Bankası, eğitim tarafında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi gibi, ülke tarımına farklı yönleriyle katkı sağlayan, ülkemizin iki önemli kurumu olarak, yeni bir yaklaşımla tarıma ve tarımın geleceğine katma değer sağlayacak bir işbirliğini başlatmanın heyecanını yaşıyoruz. İnsana yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğuna inanıyor ve bu inançla ülkemizin en önemli aktifi olan gençlerimize tarım alanında yeni bir fırsat sunuyoruz.

Bugün, Şanlıurfa’da da başlatacağımız Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi ile ülkemizdeki tarım bankacılığını farklı bir boyuta taşıyoruz. Biz hem ülkemizin hem de ülkemiz tarımının bugününe ve geleceğine inanıyor ve güveniyoruz. Tarımda verimli, karlı ve sürdürülebilir büyüme ile gelişmeyi sağlamak için eğitimli ve bilinçli üretim yapmanın önemini biliyoruz. Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi ile tarım sektöründe kendi işini kurmayı ya da bu sektörde çalışmayı düşünen ya da halen bu alanda çalışan gençlerimize eğitim alma imkanı sağlayarak, ülkemiz ve ülkemiz tarımı için geleceğin tohumlarını atıyoruz” dedi.

Törende söz alan Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık ‘’Bu projenin gençlerin tarıma ilgisini çekmek ve tarımla uğraşanların eğitim düzeyinin yükseltilmesi bakımından fevkalade isabetli bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Ziraat Genç Çiftçi Akademisi tarımsal üretimde girdilerin azaltılması, çevrenin korunması konusundaki yenilikçi yaklaşımların tarım sektöründe yaygınlaşmasına katkı sağlayacaktır. Bu eğitim programı ile kursiyerlere üretim için gerekli teknik bilgilerin yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği, girişimcilik, iletişim ve iş ahlakı, pazarlama gibi konularda da eğitim verilecek. Bu vesile ile bu projenin hayata geçmesini sağlayan Ziraat Bankası yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Ziraat Bankası Tarım Politikaları Bölüm Başkanı Ferhat Pişmaf ise yaptığı konuşmada “Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisiyle, gençlere tarım alanında yeni istihdam ve iş alanları açmayı, gençlere tarımda bilerek yatırım ve üretim yapmayı öğretmeyi, halen tarımsal üretim yapan gençlerin teknik ve finansal bilgi düzeyini artırmayı, eğitimli ve bilinçli genç çiftçiler yetiştirmeyi ve tarımın geleceğinde söz sahibi olacak gençleri bugünden kazanmayı hedefliyoruz.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi, başlangıcını Ankara’dan yaptığımız, geçtiğimiz hafta Çukurova Üniversitesi’nde ikinci adımını attığımız, bugün de Harran Üniversitemiz ile devam eden Bankamızın üniversitelerle işbirliği yaparak gerçekleştirdiği bir eğitim programıdır’’ dedi.