DowDuPont 2018 İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Küresel pazara birinci sınıf yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetler sunan DowDuPont, 2018 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Devam eden operasyonlardan elde edilen GAAP hisse başına kâr 0,47 dolar olarak açıklanırken, ayarlı hisse başına kâr ise yüzde 7 artışla 1,12 dolara yükseldi.

DowDuPont tarafından yapılan açıklamaya göre devam eden operasyonlardan elde edilen GAAP hisse başına kâr 0,47 dolar olurken, ayarlı hisse başına kâr ise yüzde 7 artışla 1,12 dolara yükseldi. Devam eden operasyonlardan elde edilen GAAP net geliri 1,1 milyar dolar iken, işletme FAVÖK yüzde 6 artarak 4,9 milyar dolar oldu.

Malzeme Bilimi ve Özel Ürünler bölümleri içinde yer alan iş kollarının etkisiyle, net satışlar yüzde 5 artışla 21,5 Milyar dolara yükseldi. Öte yandan maliyet sinerjisi tasarrufları 300 milyon doları aşarak uzun vadeli projeksiyon, planlanandan önce gerçekleşti.

DowDuPont icra kurulu başkanı Ed Breen yaptığı açıklamada, ilk çeyrekte bir yandan planlanan işletme ayrılıkları konusunda ilerleme kaydederken, diğer yandan satışlarda ve işletme kârında sağlam kazanımlar elde ettiklerini belirtti. Breen, “Malzeme Bilimi ve Özel Ürünler iş birimlerimiz, katma değer yaratan ürün inovasyonları dâhil olmak üzere, daha yüksek fiyat ve hacim kazanımlarıyla kâr-zarar hanelerimizde beklenenin üzerinde büyüme kaydetti. Buralardaki büyüme, Tarım bölümünden elde edilecek kârımızın önemli kısmını ikinci çeyreğe kaydırmasını beklediğimiz hava durumuna bağlı gecikmeleri fazlasıyla dengeledi. Üç iş kolu birden 300 milyon dolarlık tasarruf elde ederek maliyet sinerjisi hedeflerini tutturdu. 3,3 milyar dolar tutarındaki maliyet sinerjimiz de ivme yaratmaya devam ediyor. Böylelikle 1 milyar dolar tutarındaki büyüme sinerjilerine daha fazla odaklanabiliyoruz. Ayrıca, Tarım ve Özel Ürünler’in 1 Haziran 2019’a kadar ayrılmasının yanında, Malzeme Bilimi bölümümüzün 2019 yılının ilk çeyreği sonuna kadar yeniden yapılanması yönündeki beklentimiz sürüyor. Yeni kurulacak bu şirketler, cazip büyüme pazarlarındaki lider konumlarını daha da ilerletecek donanımda, dünya çapında birinci sınıf şirketler olacaktır.” dedi.

 

DowDuPont Finans ve Mali İşler Direktörü Howard Ungerleider ise açıklamasında, küresel ekonominin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomilerdeki tüketici güdümlü taleple, sağlam bir ivme kazanmaya ve geniş tabanlı büyüme kaydetmeye devam ettiğini söyledi. Ungerleider sözlerini şöyle sürdürdü; “Girdi maliyetlerimizdeki süregelen değişkenlikle tarımda hava durumuna bağlı gevşeklik dâhil olmak üzere münferit dalgalanmalar var. Bununla birlikte, imalat çıktılarından iyileşen enerji piyasalarına, istihdama ve tüketici harcamalarına kadar önde gelen göstergeler, artan ekonomik aktivitenin bir yansıması olarak büyük ölçüde olumlu seyretmektedir. Portföyümüz bu makro trendlerden faydalanırken biz de inovasyonlarımızın ve büyüme yatırımlarımızın pazarın üzerinde büyüme kaydettiğini görmekteyiz. Bu kuvvetin ikinci çeyrekte de süreceğini görebiliyoruz. İkinci çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, net satışların yüzde 10’un üzerinde, işletme FAVÖK’ün ise yüzde 20’nin üzerinde artış kaydetmesini bekliyoruz. İleride de, büyüme projelerimizin ve inovasyon lansmanlarımızın yürütülmesi dâhil işletme ve finans planımızın hazırlanması; sinerji hedeflerimizin yakalanması; ayrıca planlanan şirketlerin belirttiğimiz zaman çizelgesi dâhilinde kurulması ve yeniden yapılandırılması gibi önceliklerimize odaklanmaya devam edeceğiz”.