Doğada Çözünebilir Plastikler, Tarımsal Plastik Atıkların Azaltılmasına Yardımcı Oluyor

Tarım endüstrisi denilince akla ilk gelen sorun plastik atıklar olmayabilir. Ancak gerçek şu ki, plastikler tarım ve seracılıkta önemli bir rol oynamakta olup, her yıl çok fazla atık bırakmaktadır.

Örneğin, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde, tarımsal plastik üretiminin 816 milyon pound olduğu tahmin edilmektedir. Bunların çoğu geri dönüştürülmediği için toprakta ya da çöplüklerde birikmekte, vahşi yaşamı ve çevreyi olumsuz etkilemektedir.

Bununla birlikte, tamamen gübreye dönüşebilen ve atık bırakmayan çevre dostu, biyolojik olarak parçalanabilir ürünlere yönelmek tarım endüstrisinde olumlu bir eğilim olarak öne çıkmaktadır. İspanya merkezli ARaymond Agriculture, sera ve tarım endüstrileri için çeşitli çevre dostu klipsleme ve sabitleme çözümleri üretmeye kendini adamış ve daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru yol alan şirketlerden biridir.

ARaymond Agriculture’ın dijital pazarlama uzmanı Oriol Peiris, şirketin ilk olarak saf plastik kullanımına son verdiğini ve yüzde 100 geri  dönüştürülmüş plastik kullanmayı taahhüt ettiğini söyledi. Devamında ise ARaymond, tarım için yeni bir biyolojik olarak parçalanabilir sabitleme çözümleri serisi geliştirdi.

Üretim maliyetleri

Peiris, “Pazarın çevre dostu ürünlere sahip olmaya istekli olduğunu gördük ve büyümeye devam edecek bu harekete katkıda bulunmak istedik” dedi. “Seralar için biyolojik olarak parçalanabilir klipslerimiz ilk olarak dört yıl önce piyasaya sürüldü ve bu hat, son iki yılda, özellikle bu tür bir inovasyon için daha büyük bir iştahın olduğu Avrupa’da (Fransa, Hollanda) büyük bir büyümeye tanık oldu.”

Hem geri dönüştürülebilir plastik hem de biyolojik olarak parçalanabilir çözümlerin üretimini gerçekleştiren ARaymond, seralar için tamamen sertifikalı gübrelenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir klipslerin üretiminde sektör öncüsü olmuştur. Bu doğrultuda klipslerin tamamen çözünerek yok olabileceklerini doğrulamak için onları 40 hafta boyunca kuma koyarak test etmiştir.

Tarım ve çevre açısından bu olumlu eğilime öncülük eden ARaymond ayrıca Tree-Nation ve Küresel İlkeler Sözleşmesi gibi uluslararası çevre girişimlerini de desteklemektedir. Diğer yandan, özellikle ARaymond ve diğerleri tarafından geliştirilen biyolojik olarak parçalanabilir çözümler doğrultusunda çevre dostu olmanın bazı zorlukları da ortaya çıkmaktadır. Örneğin, sera ortamındaki nem ve sıcaklık değişiklikleri, doğru geliştirilmedikleri takdirde bazı bağlantı elemanlarının kırılmasına neden olarak üretim maliyetini artırabilmektedir.

Kaynak: HORTIDAILY