Dizel motorunuzu sağlıklı tutmak…

Zaman kimseyi beklemez. Bu eski atasözü klişe gibi görünse de, özellikle tarımda doğrudur. Hasat için hazır bir mahsulün önünde hazırlıksız olmak, kayda değer potansiyel kazançların kaybolmasına ve önceki çabaların boşa harcanmasına neden olabilir.

Bundan kaçınmak için, çiftçiler yeni sezona hazırlanırken ekipmanlarını en iyi durumda tutabilirler. Burada İngiltere ve İrlanda’nın Perkins motor uzmanı DiPerk Power Solutions Teknik Müdürü Keith Brown, operatörlerin traktör motorlarını nasıl iyi durumda tutabileceklerini açıklıyor.

Güvenilir bir şekilde çalışmak için, tarım ekipmanı dikkatli bakım ve düzenli izleme ile eşleştirilmelidir. Servis, gerektiğinde motorların traktörler ve biçerdöverler gibi bir çiftçinin işi için merkezi ekipmanlara güç sağlayabilmesini sağlamada çok önemlidir. Bunu yapmamak arıza süresine yol açabilir, bu da itibarda potansiyel kayıp ve operasyonel zaman ve karda kesin bir kayıp anlamına gelir. Bu aletlerin kalbi olan motor, güvenilir çiftçiliği çevreleyen hizmette ön planda olmalıdır.

Düzenli bakım

Motor arızalarının erken belirtileri için gözün açık tutulması, bir sorun haline gelmeden önce bir durumu vurgulayabilir. Günlük ve haftalık bakım kontrollerinin yapılması onarım maliyetlerini en aza indirmenin küçük ama etkili bir yoludur.

Soğutma sistemi soğutma sıvısı seviyesi, motor hava temizleyici servisi, motor hava ön temizleyici, motor yağı seviyesi, yakıt sistemi birincil filtresi ve v-kayışları gibi günlük kontroller, arızaları hem önleyebilen hem de hemen tespit edebilen rutin alışkanlıklardır. Yakıt deposunda su ve tortu gibi diğer kontroller veya gerekirse boşaltma, motorun ne sıklıkta kullanıldığına bağlı olarak her 50 çalışma saatinde veya haftalık olarak gerçekleştirilebilir.

Operatör net değilse, doğru sıvı kullanımı, uygulamaya özel bakım veya zorlu ortamlarda çalışma gibi faktörler hakkında eğitim kursları arayabilir. Eğitim, operatörlerin tedarikçileri gerçek zamanlı olarak motorun sağlığı hakkında bilgilendirmek için kısmen otomatik bakım kontrolleri kurmalarına da yardımcı olabilir.

İki adım önde

Bakımın otomatikleştirilmesi, doğru ekipman ve uzmanlıkla sağlıklı bir motorun tedarikçinizle işbirliği yapmak kadar basit olabileceğinin bir örneğidir. Örneğin, Perkins’in Akıllı başlığı motorları gerçek zamanlı olarak izleyerek operatörlerin sorumlu olduğu kontrol miktarını en aza indirir ve değerler anormalse anında uyarı verir.

Düzenli bakım, daha az sıklıkta ancak daha kapsamlı dış kaynaklı kontrollerle de desteklenebilir. Örneğin, uzmanların rutin kontrollerle tespit edilemeyen sorunları tanımlamak için yağ, yakıt ve soğutma suyu örneklerini analiz etmek için en son teknoloji ürünü ekipmanı kullandıkları bir sıvı analiz laboratuvarına numune göndermek.

Sıvı analiz laboratuvarları nitrasyon, sülfatlama, oksidasyon ve kurum seviyelerini tespit ederek numunenin genel sağlığını belirlemek için kızılötesi sensörler kullanır. Uzmanlar, numunenin ne kadar temiz olduğunu belirlemek için parçacıkların sayısını ve boyutunu test eder ve eser metallerin varlığını test etmek için buharlaştırır. Yakıt, yağ ve soğutma sıvısı sağlığı, bir motorun verimliliğini büyük ölçüde etkileyerek hasarlı rulmanlara ve sistem arızasına yol açabilir. Düzenli numune analizi ile bilgilendirilen uyarlanmış raporlarla operatörler, kritik arıza belirtileri ortaya çıkmadan önce dahili bileşenler üzerinde onarım yapabilirler.