Clariant hayvancılık sektörüne yönelik yeni lazer işaretleme sistemi geliştirdi

Clariant, büyükbaş ve diğer hayvanları tanımlamak için kullanılan termoplastik üretan (TPU) kulak küpelerinin kalıplanması ve lazerle işaretlenmesi için antimon trioksit içermeyen yeni bir sistemi piyasaya sürüyor.

Coherent, Inc. ile iş birliği yapan Clariant, kulak küpelerini kalıplamak için yaygın olarak kullanılan TPU’ya eklendiğinde, polimeri Coherent lazer işaretleyicilerin yakın kızılötesi lazer ışığına daha duyarlı hale getiren bir katkı masterbatch’i geliştirdi. Söz konusu masterbatch bunu, TPU’nun lazerle işaretlenmesini kolaylaştırmak için en yaygın kullanılan madde olan antimon trioksit (ATO) olmadan yapıyor.

Clariant’ın katkı masterbatch’i, ECHA (Avrupa Kimya Ajansı) tarafından Carc. 2, H351 (solunduğunda kansere neden olduğundan şüphelenilen) kategorisinde sınıflandırılan ATO yerine başka bir kimyasalla birlikte özel bir güçlendirici madde kullanıyor. Tescilli çözüm şu anda patent onayı bekliyor.

Clariant küpe sistemi, ATO katkı maddeleri içeren küpelerin işaretlenme hızlarına eş değer işaretleme hızlarında yüksek kontrastlı görüntüler üretiyor. Böylece kulak küpesi üretimi kolay ve sürdürülebilir bir hale geliyor. Coherent PowerLine F 100 W hava soğutmalı lazer işaretleyici ise asıl işaretlemeyi gerçekleştiriyor. PowerLine F Serisi lazer alt sistemleri, fiber lazer teknolojisini ışın işleme ve yazılım özellikleriyle birleştirerek yüksek hız, hassasiyet, esneklik ve kullanıcı dostu olma gibi avantajlar sunuyor.

Baskıyla karşılaştırıldığında lazer işaretleme, büyükbaş küpelerinde barkodlar, metin ve diğer tanımlayıcı işaretler oluşturmak için üstün nitelikli bir süreç. Buna ek olarak, modifiye edilmemiş TPU esasen yakın kızılötesi lazer ışığında şeffaf görünüyor. Böylece lazer işaretleme yapmak için gereken karbonizasyon ve/veya köpüklenme reaksiyonu meydana gelmiyor. Clariant’ın ham polimere % 2-4 oranında dozaj için konsantre bir masterbatch olarak temin edilen yeni katkı maddesi, lazerin çözücüler veya yağlar tarafından çıkarılamayan veya çözülemeyen, kolayca okunabilir, taranabilir ve kalıcı lazer işaretleri oluşturmasına yardımcı oluyor.

Küpeler, her gün dünyanın dört bir yanında kullanılıyor. Avrupa Birliği’nde tüm büyükbaş hayvanların bilgisayarlı konum takibini sağlamak için her iki kulakta da resmi kulak küpesi olması gerekiyor. Genellikle büyük olan bu küpeler çok fazla bilgi barındırıyor. Bu nedenle, Clariant katkı maddesinin lazerin yüksek kaliteli görüntüleri hızlı bir şekilde oluşturmasına olanak tanıması önemli. Takip bilgilerinin toplanmasını kolaylaştırmak için küpelerde lazer işaretleri ve RFID özellikleri birlikte kullanılabiliyor.

Clariant, başta polietilen (LDPE, LLDPE) olmak üzere esnek ambalaj filmlerinin işaretlenmesi amacıyla geliştirilmiş, lazer dostu katkı maddesi paketlerinin yanı sıra bireyselleştirilmiş tanımlama gerektiren tıbbi ve otomotiv bileşenleriyle biliniyor ve itibar görüyor. Coherent ise geniş çaplı ticari, endüstriyel ve bilimsel uygulamalar için kapsamlı bir lazer, lazer alt sistemleri ve lazer makineleri portföyü sunan, dünyanın önde gelen lazer tabanlı teknoloji sağlayıcılarından biri. Clariant’ın Katkı Maddeleri ve Masterbatch – Lazer Global Ürün Müdürü Chun-Yip Pang, “İş birliği yapan iki firma da global ölçekte firmalar. Bu da dünya çapında eksiksiz ve istikrarlı bir tedarik zinciri sağlayabileceğimiz anlamına geliyor” dedi.

Yeni lazer işaretleme katkı maddeleri, kanserojen etkiye sahip antimon trioksite duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilmesi sayesinde Clariant tarafından sürdürülebilirlikte mükemmellik için verilen EcoTain® etiketine layık görüldü. EcoTain, sosyal, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik başlıkları altında üç sürdürülebilirlik boyutunu kapsayan 36 kriter kullanılarak gerçekleştirilen sistematik ve kapsamlı bir tarama sürecini başarıyla geçen ürünlere verilen en önemli Clariant etiketi. EcoTain etiketi taşıyan ürünler, performanstan ödün vermeden üstün sürdürülebilirlik avantajları sunan ve bir bütün olarak müşterilere ve topluma değer katan çözümlerdir.