Caselli olarak kalite ve müşteri memnuniyetini ön planda tutuyoruz

Caselli Yönetim Kur. Bşk. Yrd. Batuhan Girgin

“2018 yılı için satış stratejimiz; Caselli markamızı yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da daha yüksek yerlere taşımak olacak.”

AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı genel olarak Caselli açısından nasıl geçti?

 

İzmir’de düzenlenen Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık fuarına ilk defa katılıyoruz. Fuar organizasyon açısından bazı eksikleri olmasına rağmen genel olarak firmamız açısından iyi geçti. Türkiye’mizin batı bölgelerinde eksik kalan bazı illerimiz için bayii ağımızı tamamladık ve 2018 yılı hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirmiş olduk. Fuarı ziyaretin yüksek oranda bölgesel çiftçiler tarafından gerçekleştirilmesi, ürünlerimizin görsel olarak tanıtımı açısından hem firmamız için hem de bayilerimizin satışını desteklemesi açısından olumlu oldu.

Fuarda sergilediğiniz yeni ürünlerinizden bahseder misiniz? Hangi ürün ya da ürün grupları ile fuara katıldınız?

Bölgenin ihtiyaçlarına yönelik yüksek tonaj kapasiteli çift ve üç dingilli römorklarımızla fuara katıldık. 2012 yılından beri Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak üretilen römorklarımızın modelleri 2017 yılında değiştirilmiş ve 2018 yılında çiftçilerimizin beğenisine sunulmuştur. Hem Avrupalı, hem de yerli çiftçilerimizin arazide kullanım şartlarına uygun tasarlanan ve çeşitlenen yeni modellerimiz, Ar-Ge bölümümüzün uzun süren tasarlama ve testlerinden başarı ile geçmiştir. Avrupalı müşterilerimiz tarafından büyük oranda beğenilen yeni modellerimizin, Agroexpo fuarında yerli müşterilerimiz tarafından da beğenilmesi bizleri daha kaliteli ve kullanışlı ürünler geliştirme yolunda teşvik ediyor.

Tarıma odaklı fuarların müşterilerinize ulaşma ya da yeni ürünlerinizi tanıtma/pazarlama açısından nasıl bir etkisi oluyor?

Bizce fuarların genel amacı sıcak satıştan ziyade tanıtımdır. Ziyaret açısından yüksek katılım olması ürünlerimizin tanıtımı açısından çok önemlidir çünkü ürünlerimizin yeni geliştirilen özellikleri ve kalitesi ilk ağızdan müşterilerimize aktarılmış oluyor. Aynı zamanda, müşterilerin soracakları sorular, akıllarında oluşan soru işaretleri ve merak etikleri konular en yetkili firma yetkililerince cevaplandırılmış oluyor. Bu sayede müşterilerimizin sahada kullanacakları ürünlere karşı yaklaşımlarını tespit ederken onlardan aldığımız değerlendirmelerle ürünlerimizi daha iyi nasıl geliştirebiliriz sorusuna da cevap bulmuş oluyoruz.

Mart ayında düzenlenecek Konya Tarım Fuarı’nda herhangi bir lansman ya da yeni bir ürün tanıtacak mısınız?

Konya Tarım Fuarı firmamız açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Bildiğiniz gibi Konya, Türkiye’mizin tarım merkezidir ve müşterilerimiz İzmir Agroexpo fuarında tanıtımını yaptığımız, Türkiye ve Avrupa’da bir ilk olan 32m³’lük Toross isimli römork dorsemizi Konya fuarında da yakından görme ve tanıma imkanına sahip olacaklardır. Bir ilk diyoruz çünkü Avrupa’da ve ülkemizde en yüksek kapasiteli tarım römorkları biz Toross’u üretene kadar maksimum 28m³ idi. 32m³’lük Toross bizim römork üretimi konusundaki uzmanlığımız ile neler yapabileceğimizin bir ispatıdır.

 2018 yılı için üretim, satış ve pazarlama çalışmaları açısından nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

Bizim için öncelik satıştan ziyade kalite ve müşteri memnuniyeti. Şu anda Avrupa üretimleri ile yarışan Türkiye’nin en kaliteli ve en kullanışlı römorklarını üretiyoruz. Bunu biz söylemiyoruz, ürünlerimizi kullanan çiftçilerimiz ve müşterilerimiz söylüyor. Bizim açımızdan bu konuyu doğrulayan en önemli kriter müşteri şikayetleri ve geri bildirimleri. Fabrikamızda satış sonrası aldığımız şikayet oranı % 2,67. Zaten bu şikayetlerin de büyük bölümü ürünlerimizin müşterilerimiz tarafından yerinde ve uygun tonajda kullanılmamasından kaynaklanıyor. 2018 yılı için satış stratejimiz; Caselli markamızı yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da daha yüksek yerlere taşımak olacaktır.