Boehringer Ingelheim, hayvancılığa yeni yatırım yapıyor

Boehringer Ingelheim, kanatlı aşıları için dünya çapında artan talebi karşılamak üzere Saint-Priest, Fransa’daki (Rhône) Lyon Portes-des-Alpes tesisinde yüksek teknoloji ürünü bir binaya yaklaşık 65 milyon avro yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Boehringer Ingelheim, henüz 6 ay önce Lyon-Gerland Biodistrict’in kalbindeki yeni Fransız hayvan sağlığı genel merkezini açmışken metropoliten bölgesine de 65 milyon avro daha yatırım yapacağını  açıkladı. Bu gelişme firmanın  bölgeye verdiği önemi bir kez daha gündeme getirmiş oldu.

Almanya merkezli ilaç firması Boehringer Ingelheim, Lyon Porte-des-Alpes (LPA) tesisindeki 5.700 metrekarelik binanın ilk taşını henüz döşedi. F2IVE yani İnaktif Aşıların Formülasyon ve Dolum Uzantısı olarak bilinen bu önemli proje, esas olarak kanatlı aşılarının formülasyonu ve dağıtımına yönelik 1.000 metrekarelik temiz oda alanını da içeren üç katlı bir binadan oluşacak.

Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı Fransa başkanı Erick Lelouche tesis ile ilgili şu bilgileri verdi: “Kümes hayvanları tüketimi dünya çapında artmaya devam ederken, kanatlı aşılarına yönelik giderek artan bir talep var. Bu da, Saint-Priest’deki LPA üretim tesisimizin 2020 yılına kadar doyum noktasına ulaşacağı anlamına geliyordu. Bu yüzden, ileriye dönük planlama yapmak ve ek üretim kapasitesi bulmak zorundaydık.”

 Yeni yatırımla tesisin inaktif aşı üretim kapasitesinde üç kat artış olacak.

Çevre dostu bir tasarıma sahip olan yeni bina, iki formülasyon hattını, çok formatlı bir şişe dağıtım hattını ve bir torba dağıtım alanını barındıracak. Yeni yüksek teknoloji ürünü bina için hafriyat işleri 2018 Mart ayında başladı ve bir dizi kanatlı aşısının ilk serilerinin 2020 ilkbaharında ABD hariç dünya pazarına sunulması bekleniyor.

Geçtiğimiz 22 yıl içinde, LPA tesisine 350 milyon avrodan fazla yatırım yapılmıştı. Bu yeni yatırım, sonuçta, tesisin inaktif aşı üretim kapasitesinde üç kat artışa yol açacak.