BKT: Geleceğin lastikleri ve araçları birlikte ilerliyor

Kendi kendini süren ve elektrikli araçların tanıtımı hem inşaat hem de tarım sektörlerinde Arazi lastiği endüstrisinin yetişmek zorunda kaldığı bir devrim aracılığıyla hızlanıyor. BKT bu zorluğu göğüslemeye hazır.

Tarım araçlarının önde gelen üreticilerinin yanı sıra toprak işleme makinelerinin üreticileri de açık bir şekilde, gezegenin ve üzerinde yaşayanların hayatlarını devam ettirebileceği geleceğin anahtarı olan Sürdürebilirlik denilen geri dönülemez bir değişim sürecine doğru ilerliyorlar. Çevresel değişimin yönettiği bir ritimde yeni nesil araçların tanıtımına tanıklık ediyoruz: kendi kendini süren, elektrikli, yakıt olarak alternatif enerji kaynakları, güneş veya hidrojen kullanan araçlar.

Çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğin küresel terimleriyle lastik bir aracın performansını etkileyen temel bileşenlerden birisi olduğu için lastik endüstrisi araştırma yönünden bunların hepsine adapte oluyor.

Tarım, endüstriyel, toprak işleme, madencilik, ATV aracı ve bahçe araçları için Arazi lastikleri üreten BKT, neredeyse 30 yıllık tecrübesi ve kullanıcılarıyla diyaloğunda şeffaf bir açıklık sağlaması sayesinde artık bu değişime bir dizi çözümle cevap veriyor.

Özellikle elektrikli araçların durumunda, enerji ve yük dağıtımının türü özel lastiklerin üretilmesine neden olmuştur.
Hem jant ve lastik arasındaki damağın güçlendirilmesi hem de yüksek tork nedeniyle, örneğin, tarımsal lastiklerin kanatlarının tasarımı adapte edilmelidir ve sırt derinliğinin azaltılması ve kanatların daha sağlam hale getirilmesi gerekebilir.

Tekrar elektrikli araçlar söz konusu olduğunda, daha ağır yükleri taşıyabilmeleri için daha düşük sıcaklıklarda çalışabilmeleri gerektiğinden hamurlar üzerinde de araştırma yapılmaktadır.
Bu bakımdan BKT, “geleceğin lastiği” olarak adlandırılan yani termal ve mekanik sabitleme gibi gelişmiş işlevler sunan nano malzemeler veya nano hamurlar içeren lastiklerin mümkün olan en iyi performansı sağlaması için gerekli olan, daha iyi performans sunan hamurları geliştirmek amacıyla çalışmaktadır. BKT Araştırma ve Geliştirme Merkezi ayrıca nano kil ve nano selüloz gibi doğal lifler üzerinde nano teknoloji araştırmaları ve deneyleri gerçekleştirmektedir.

Tekrar materyallere dönecek olursak, Hindistan şirketinin test ettiği diğer bir malzeme de yuvarlanmaya karşı daha iyi direnç ve olağanüstü kullanım süresinin yanı sıra aşınmaya, yırtılmaya ve delinmeye karşı daha yüksek direnç sağlayan ve daha yüksek çekiş direnci sunan grafendir.
Grafen, olağanüstü güç ve mükemmel esneklik sağlar. Yalnızca bu malzemenin çelikten 200 kat daha fazla dirençli ve 6 kat daha fazla esnek olduğunu bilmek bile etkileyicidir.
Dünyadaki en ince ve en dirençli malzeme olarak bilinen bu malzeme, hem ısı hem de elektrik için olağanüstü yükseklikte iletkenlik seviyesine sahiptir. Tüm bu özellikleri sayesinde madencilik sektörü gibi ağır hizmet tipi uygulamalarında ideal malzeme haline gelmektedir.

Son olarak, makinelerle lastikler arasındaki diyalog önemli bir unsur haline geleceğinden, yeni nesil iş araçlarına adaptasyonun bir örneği de tüketim bakımından oldukça ağır iş yüküne maruz kalan madencilik makineleri için önemli olan sırt tüketimi gibi veya ziraide olası yırtılma ve aşınmaları engellemek için şişirme basıncını değiştirmek amacıyla toprak sıkışması gibi verilerle aracı bilgilendirebilen sensörlerin takılı olduğu lastiklerdir.

BKT bu alanda, uydu takibi ile ekipmanın tam konumuna dair bilgi sunan SPOTECH cihazı ile aktiftir. Bu sistem, hız, döngü süresi ve diğer parametrelerle birlikte ilgili güçlerin yanı sıra tüm yanal, boylamasına ve dikey hareketleri kaydetmek için ekipmanda konumlanan ve veriyi kaydeden bir ivmeölçer içermektedir. SPOTECH, takılı olduğu ekipmandaki lastik kullanımını detaylı bir şekilde nedenleri ve sonuçları göz önünde bulundurarak analiz eder.

Otomasyon, verinin dijitalleşmesi, alternatif enerjiler, yenilikçi malzemeler, kısacası bunların hepsi gezegene ve insanlara saygı duyan yaşanabilir bir gelecek oluşturmaya yardımcı olmaktadır; bu da her şeyden önemlidir.
BKT bu zorluğu kabul etmekte ve yalnızca büyük şirketlerin yapabileceği şekilde oldukça açık bir görüşle tüm gerekli ön koşulları gerçekleştirmektedir.