“Biz en iyisini yapmaya devam edeceğiz”

“Biz bugünlere ekibimizle birlikte geldik. Tek başına, bilginize ne kadar olursa olsun ancak bir yere kadar varabilirsiniz. Ekibinizi ne kadar güçlüyse siz de o kadar güçlüsünüz.”

Öncelikle kısaca Ünlü Ziraat’i sizden dinleyebilir miyiz? Ne zaman, nasıl kuruldu, çalışma alanlarınız nelerdir?

Firmamız 1971 yılında Manisa’da kurularak faaliyetlerine başladı. İlk olarak makine tamiratı ile çalışmalarımıza başladık. 1972 yılında imalata geçtik ve yavaş yavaş, adım adım bugünlere kadar geldik. Şu anda çok büyük ve önemli hedeflerle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Amacımız sadece kendimiz için çalışmak değil, toplumumuz için bir şeyler üretmek ve geliştirmek istiyoruz. Şu an şirketlerimizde 500 civarında çalışanımız var. Bunu çok daha yüksek sayılara çıkarmayı hedefliyoruz. Tüm çabamız ve çalışmalarımız bu yönde. Genel olarak toprak işleme ve traktör pullukları üzerinde çalışıyoruz.

Ancak bunun yanında örneğin balta, tırpan, at pulluğu ve kısa bir zamanda diğer traktör, toprak işlerine giriyoruz. Şu an yeni ürünlerimiz de piyasaya sürüldü. Mibzer ve ratomotor makinemiz var.

Yurt dışına yönelik de çok ciddi çalışmalarınız bulunuyor. Burada nasıl bir yapılanma ile çalışıyorsunuz?

Manisa’da faaliyet gösteren üç şirketimiz var. Ünlü Ziraat, Matris ve Halit Ünlü var. Halit Ünlü yeni bir firma. Burada genelde ihracat, yurt dışına satış yapıyoruz. Genelde katma değeri yüksek ürünler Halit Ünlü’de üretiliyor. İç piyasanın ihtiyacı olursa da Matris üzerinden hareket ediyoruz. Yurt içi ve dışı satışlarımızı ayrı ayrı firmalar üzerinden yapmak istiyoruz ve bu konudaki çalışmalarımız da noktalanmak üzere. Kendi firmalarımızın birbirlerine rakip olmalarını da istemiyoruz. Önümüzdeki dönemde özellikle Avrupa’da çok daha fazla büyümek istiyoruz.

Almanya’da Agritechnica Fuarı’nda en büyük metrekare ila katılan Türk firmasıydınız. Orada fuar sizin için nasıl geçti?

Katıldığımız her fuar bizim için artı değer yaratıyor. Almanya, Agritechnica Fuarı da bu alandaki en değerli organizasyonlardan biri. Burada da ciddi geri dönüşler aldık. Çiftçiler burada sizi görerek ürünlerinize dokunma ve deneme şansını elde ediyor. Almanlar kullandıkları ürünler hakkında çok tutucular, kendilerinin dışında ürünleri çok zor kabul ediyorlar. Biz de bu alandaki çalışmalarımıza son hızla devam ediyoruz. Amacımız burada yaygınlaşmak ve satışlarımızı artırmak. Bunu sadece kendimiz için değil, ülkemiz için de istiyoruz. Kullandığımız hammadde bile kendimize özel bizim. Tamamen kendi Ar-Ge departmanımız ile geliştirdiğimiz ürünleri sunuyoruz. Ürünlerimizi verdiğimiz zaman uzun süreli şekilde garanti de verebiliyoruz. Ürünlerimizin neredeyse yüzde 90’ı yerli ürünlerden oluşuyor. Üretimimiz Manisa’daki fabrikalarda yapılıyor. Bunun dışında Bulgaristan’da bir firmamız var. Burada genel olarak montaj çalışmalarımızı yapıyoruz. Biz en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

İzmir Tarım Fuarı’na özgü yeni bir ürününüz var mı?

Ürünlerimiz üzerinde sürekli değişiklikler yaparak onları yeniliyoruz. Ana hatları sabit kalmak şartıyla bize gelen geri dönüşler ve isteklere göre ürünlerimizi yeniliyoruz. Burada Halit Ünlü’nün üretimi olan rato motor var. Mibzer var. Şirketlerimizde 50’nin üzerinde mühendis çalışıyor. Biz bugünlere ekibimizle birlikte geldik. Tek başına, bilginize ne kadar olursa olsun ancak bir yere kadar varabilirsiniz. Ekibinizi ne kadar güçlüyse siz de o kadar güçlüsünüz. Son olarak Manisa’da Celala Bayar Üniversitesi’nin içerisinde Teknokent’de bir ekip oluşturduk. Burada da yeniliklerimize devam edeceğiz.