Bayer Gençlik Tarım Zirvesi’nde Artan Dünya Nüfusunu Beslemek İçin 100 Genç Bir Araya Geldi!

Bayer Gençlik Tarım Zirvesi (Youth Ag Summit); gıda ve tarım alanında değişim yaratan fikirlerini hayata geçirmek isteyen gençleri Brezilya’da bir araya getirdi.

Dünyanın 45 farklı ülkesinden 100 genç, doğal kaynakları koruyarak artan dünya nüfusunu beslemek için yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler ortaya koymaya çalıştı. Zirvede Türkiye’yi; küçük ölçekli tarla sahipleri ve çiftçileri bölgesel kooperatifler çatısı altında birleştirmeyi amaçlayan projesiyle Uğur Gönül temsil etti.

Bayer Tarımsal Eğitim Programı’nın bir parçası olan ve daha önce Kanada, Avustralya ve Belçika’da düzenlenen Gençlik Tarım Zirvesi; 18-25 yaş arasında fark yaratan gençleri, 2050 yılına kadar giderek artacak dünya nüfusu karşısında sorunların üstesinden gelmek için bir araya getiriyor. Zirve Bayer, Nuffield International Farming Network ve Inter-American Institute for Cooperation on Agriculture (IICA) iş birliğiyle düzenleniyor. Gençlik Tarım Zirvesi; düzenlediği inovasyon, sürdürülebilirlik temalı tartışmalar ve çiftlik ziyaretleriyle, tarım alanında daha sürdürülebilir bir gelecek için değişim yaratabilecek ve çözümler üretecek gelecek nesillere bir platform sunmayı aynı zamanda onlara ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazandırmayı hedefliyor.


Bayer AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Ürünleri Bölüm Başkanı Liam Condon zirveyle ilgili olarak: “Gençlik Zirvesi tamamen genç liderlerin bu dünyayı daha iyi hale getirmesine destek olmak için gerçekleşiyor. Gençlerimizin dünyanın en kıymetli doğal kaynağı olduğunu biliyoruz ve onlara fikirlerini hayata geçirip geliştirebilecekleri kapsayıcı ve destekleyici bir platform sağlıyoruz” diyor.

Zirvede Türkiye’yi temsil eden Hukuk Bölümü mezunu Uğur Gönül ise: “Bayer’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gençlik Tarım Zirvesi ile uluslararası çapta bir yarışmada yer aldığım için çok mutluyum. Zirve boyunca dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan gençlerin giderek artan nüfusu beslemek için geliştirdikleri yenlikçi fikirlerini dinledik. Türkiye’yi temsilen katıldığım yarışmada fark yaratan gençlerle birlikte olmak oldukça heyecan vericiydi” diyor.

Gençlik Tarım Zirvesi bu yıl 140 aşkın ülkeden 2800’den fazla başvuru aldı. Bu yıl kazanan üç temsilciye projelerini geliştirmeleri için Bayer’den 5.000 Euro ödül verilirken, üç temsilci de YAS (Youth Ag Summit) Elçisi olarak atandı. YAS Elçileri; tarımın geleceğinin konuşulduğu Bayer 2020 Future of Farming Dialogue, Nuffield’in Avustralya’daki 2020 Tarım Konferansı ve Çin’de gerçekleşecek 2021 Gençlik Tarım Zirvesi’nde tarım konusunda gençleri temsil edecek.