ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri ve Bitki Islahı Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu

ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri ile 3.Bitki Islahı Proje Pazarı ödüllerinin kazananları, Growtech Eurasia Uluslararası Tarım Fuarı kapsamında düzenlenen tören ile sahiplerini buldu. Ödül töreninde konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Davut Karayel, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz’ın ortak söylemleri son dönemde AR-GE ve ayrılan bütçeler oldu.

Dünya tarım sektörünü bir araya getiren Growtech Eurasia 18. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı kapsamında düzenlenen ATSO Growtech Tarım İnovasyon ve 3.Bitki Islahı Proje Pazarı Ödül törenine, Antalya Vali Yardımcısı Ali Taşkın Balaban, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Davut Karayel ve Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Kamil Yılmaz katıldı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası iş birliği ile 11. kez verilen ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri ile tarım sektöründe faaliyet gösteren özel sektör ve kamu kurumlarına, tarımsal üretimin katma değer kazanmasına ve sektörel farkındalık yaratan yenilikçi ürün ve hizmetlere destek veriliyor. Akdeniz Teknoloji Transfer Ofisi, GROWTECH EURASIA, ATSO ve TÜRKTOB işbirliği ile düzenlenen Bitki Islahı Proje Pazarı (BIPP) Projesi ile de tarım sektörünün yüksek katma değerli üretim yapabilmesi, ihracatın sürdürülebilir kılınması amacı ile Ar-Ge projesi yapmak isteyen sanayi kuruluşlarının temsilcileri, üniversite öğretim üyeleri ve Ar-Ge Merkezleri ile teknopark araştırmacılarını bir araya getirerek Ar-Ge destek programlarına sanayi-üniversite, sanayi-sanayi, üniversite-üniversite, sanayi-araştırma kurumu-üniversite ortak proje önerisi sunmaları ve ıslah faaliyetlerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

2017 yılını inovasyon yılı ilan etmelerinin ardından 2018 yılını da Antalya 4.0 yılı ilan ettiklerini söyleyen ATSO Başkanı Davut Çetin, dijital dünyaya geçişte Antalya’nın önde olmasını istediklerini kaydetti. ATSO olarak kendi bünyelerinde önümüzdeki günlerde bir inovasyon merkezi açacaklarını belirten Çetin, AR-GE bütçelerinin çok düşük olduğuna dikkat çekti. Türkiye’de tarım için harcanan AR-GE miktarının sadece 53 milyon lira olduğunun altını çizen Çetin ayrıca Antalya’da büyük bir veri merkezinin kurulmasının gerekliliğine değindi.

“Tarımda da Milli Seferberlik Yapılmalı”

Dünyada yaşanan teknolojik dönüşümden tarımında payını aldığını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Davut Karayel, “Dünyada rekabet için dönüşüme ihtiyaç olduğu doğru ancak bu dönüşüm için AR-GE’ye de ihtiyaç var. Savunma Sanayii’nde yapılan mili seferberlik tarımda da yapılmalı.” dedi.

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Kamil Yılmaz da AR-GE ve inovasyonun önemine değinerek “Dünya nüfusu 2050 yılında 9.7 milyar olacak. İhtiyacı karşılamak için mevcut üretimi 2,5 katı artırmamız lazım. Bunun yolu da çeşitliği artırmaktan geçiyor. AR-GE çalışmalarının ve devlet politikalarının oluşturulması çok önemli.” diye konuştu.

ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri Kazananları belli oldu

Sera ve Sulama Teknolojileri Kategorisinde; TAMGA Endüstriyel Sistemler Şirketi adına firma sahibi Yıldırım Başkurt, Tohum ve Fide Kategorisinde; ANAMAS Tohumculuk Serkan Kasapoğlu, Bitki Besleme ve Koruma Kategorisinde; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Kazaz,Tarım Makineleri ve Teknolojileri Kategorisinde; Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murad Çanakçı ödüle layık görüldü.

3. Bitki Islahı Proje Pazarı Ödülleri Kazananları hakem heyeti tarafından seçildi..

Ayrıca Akdeniz Teknoloji Transfer Ofisi, GROWTECH EURASIA, ATSO ve TÜRKTOB işbirliği bu yıl üçüncü kez düzenlenen Bitki Islahı Proje Pazarı (BIPP) Ödülleri’nde 7 bin liralık büyük ödülün sahibi, Melezleme Yoluyla Kırmızı Renkli Yerli Kesme Gül Çeşitlerinin Geliştirilmesi ve Sektöre Kazandırılması” projesi ile Ankara Üniversitesi Prof. Dr. Soner Kazaz, Akdeniz Üniversitesi’nden Songül Sever Mutlu ve Nedim Mutlu, ‘Türler Arası Melezleme Yolu ile Hibrit Zoyşia Çim Islahı Projesi’ ile ikincilik ve 5 bin lira para ödülü kazanırken, Çukurova Üniversitesi’nden Nebahat Sarı, ‘Kırkağaç Kavunlarında Habloit Tekniği ile Geliştirilen Yüksek Verimli F1 Çeşit Islahı Projesi’ ile üçüncü sırada yer aldı ve 3 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.