Arıcılıktan Tıbbi ve Aromatik Bitkilere Beykoz Tarım Çalıştayı düzenlendi

İstanbul’un organik ve doğal tarım merkezlerinden Beykoz’da arıcılıktan tıbbi ve aromatik bitkilere sebze ve meyvecilikten hayvancılığa ilçenin tarım potansiyelinin tüm yönleriyle ele alındığı “Beykoz Tarım Çalıştayı” 3-4 Ocak 2020'de gerçekleştirildi.

Beykoz Belediyesi, ilçenin tarım potansiyelinin tüm yönleriyle belirlenmesi, tarımı teşvik, üretimin artırılması, yerel ürünlerle ekonomik kalkınma ve canlanmayı sağlamak amacıyla “Beykoz Tarım Çalıştayı”nı düzenliyor.

Beykoz adıyla markalaşan ürünlerin yeniden şehrin ekonomisine kazandırılması için tarım ve hayvancılıkta geçmişten bugüne gelinen durumun masaya yatırılacağı çalıştayda çeşitli üniversitelerden bilim adamları, araştırmacılar, girişimciler ve çiftçiler bir araya gelecek.

İlçedeki aktif çiftçilere yönelik proje bazlı ürünlerin satış ve pazarlama yöntemlerinin sunulacağı buluşmada son yılların gözde alternatif tıp yöntemlerinden fitoterapide kullanılan tıbbı ve aromatik bitkilerin yetiştiriciliği de konuşulacak.

Beykoz Belediyesi ise 2020-2024 yılı stratejik plan hedefleri doğrultusunda ilçede tarımın artması için çiftçilere vereceği destek ve teşviklerle köy merkezlerinde kurulması planlanan organik pazarlar hakkındaki hazırlık çalışmalarını paylaşacak.

Polonezköy Park Hotel’de 3 Ocak 2020 Cuma günü başlayacak çalıştayın ilk gününde “Arı Yetiştiriciliği ve Bal Üretimi” oturumu yapılacak.

Başkan Murat Aydın: “Tarım İlçenin Lokomotifi Olacak”

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Osmanlı’dan bugüne asude havası, bereketli toprakları, leziz sularıyla ilçeye değer katan marka ürünler çıkaran ilçemizde tarımı ekonomik ve yerel kalkınmanın en önemli lokomotifi olarak görüyor, ilçemizin potansiyelini bilimsel bir temelle ortaya koymak üzere çalıştayımızı başlatıyoruz. Bilim adamlarımızın kıymetli araştırma, tespit ve fikirleriyle zenginleşecek buluşmanın Beykoz halkının ekonomik refah seviyesinin yükseltilmesinde önemli bir başlangıç olduğunu düşünüyor, tüm katılımcılara hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.